Mart HelmeFoto: Aldo Luud
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 11. november 2019 15:21
Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide riigikogu saadikud esitasid siseminister Mart Helmele arupärimise, et selgitada välja, mis asjaoludel väidab Helme, et prokuratuur teeb poliitiliselt motiveeritud otsuseid.

“Ministri sõnal on suur kaal ning eriti kaal on siseministri sõnal, kui ta seab kahtluse alla sõltumatu uurimise. Seadusandja tasemel on prokuratuuri sõltumatus tagatud,” ütles Reformierakonna juht Kaja Kallas.

Kallase sõnul on on seaduse alusel sõltumatu ka prokurör. „Prokurör on oma ülesannete täitmisel sõltumatu ning tegutseb ainult seaduse alusel ja oma veendumuse järgi,“ seisab prokuratuuri seaduses.

Seetõttu soovivad arupärijad teada, millistele faktidele tuginedes väitis siseminister, et prokuratuur tegutseb poliitilistel motiividel, kes on need jõud, kes prokuratuuri poliitiliselt suunavad ja kas Helme siseministrina on justiitsministrile esitanud faktilised tõestused, et prokuratuur on poliitiliselt kallutatud. Samuti uuritakse, millisel analüüsil need väited põhinevad, kes analüüsi koostas ja kas poliitiline mõjutamine toimub ka uurimisasutuste tasandil. Viimaks küsivad arupärijad, mida kavatseb siseminister ette võtta, et uurimisasutustes oleks tagatud poliitiline sõltumatus.

Õhtuleht avaldab arupärimise täismahus. 

Eelmisel nädalal ütlesite meedias: „Me näeme, kuidas sellesse on kaasatud prokuratuur, kes ühtedel puhkudel lõpetab ja teistel puhkudel algatab kriminaalasju ja teeb seda väga selgelt läbinähtavatel poliitilistel motiividel.“

Kuna ministri sõna on suur kaal ning sealjuures on eriti suur sõna kaal siseministril, kui siseminister seab kahtluse alla sõltumatu uurimise.

Seadusandja tasemel on prokuratuuri sõltumatus tagatud. Prokuratuuri seaduses on üheselt kirjas „Prokuratuur on oma seadusest tulenevate ülesannete täitmisel sõltumatu ja tegutseb, lähtudes käesolevast seadusest, muudest seadustest ning nende alusel antud õigusaktidest.“

Samuti on seaduse alusel sõltumatu ka prokurör – „Prokurör on oma ülesannete täitmisel sõltumatu ning tegutseb ainult seaduse alusel ja oma veendumuse järgi.“

Seoses sellega soovime Teilt saada vastused järgmistele küsimustele:

1. Millistele faktidele tuginedes väitsite, et prokuratuur tegutseb poliitilistel motiividel?

2. Kes on need jõud, kes suunavad prokuratuuri teostatavaid uuringuid poliitiliselt?

3. Mismoodi näeb välja prokuratuuri poliitiline mõjutamine?

4. Kas siseministrina olete justiitsministrile esitanud faktilised tõestused, et prokuratuur on Teie hinnangul poliitiliselt kallutatud?

5. Millise analüüsiga tuvastati, et saate väita prokuratuuri poliitilist kallutatust?

6. Kes koostas vastava analüüsi?

7. Tihtipeale tegutseb prokuratuur uurimisasutuse kogutud materjali alusel, kas Teile teadaoleva info alusel toimub poliitiline mõjutamine ka uurimisasutuse tasemel või ainult prokuratuuris?

8. Mida kavatsete ette võtta, et uurimisasutustes oleks tagatud poliitiline sõltumatus?

Kommentaarid  (29)

Mina 14. november 2019 13:22
Midagi ei pea tõestama. Seda on näinud ja tunda saanud pea iga tavaline inimenegi.See,et Yks seadus kehtib kyll ühele, mitte aga teisele.Sama on ka kohtunikega. Õigus antakse neile, kes valetavad ja vassivad ning isegi yles tunnistades , et taheti riiki petta - teeb kohtunik pätti soosiva otsuse.Vilistades seadustele!
kindel 12. november 2019 13:55
Ega Mart niisam ka ei lahmi, ju tal on kindlad tõendid olemas. Pole Helme kunagi oma sõnu söönud, seega proks .....
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS