Maailm

Avaldatud 11. novembril kell 15.30, täiendatud 12. novembril kell 13.20

ENESETAPP VÕI MÕRV? Valgete kiivrite asutaja salapärane surm Istanbulis (21)

Aadu Hiietamm, 13. november 2019 08:30
James Le Mesurier´ surnukeha leiti Istanbulis kodumaja kõrvalt.Foto: EPA/Scanpix
2013. aastal asutatud organisatsioon Valged kiivrid päästis Süüria kodusõjas surmast üle 100 000 inimese. Esmaspäeva varahommikul leiti Istanbulis kodumaja ees Suurbritanniast pärit Valgete kiivrite kaasasutaja James Le Mesurier´ surnukeha, vahendab Welt Online.

Väidetavalt oli mees rõdult alla kukkunud. Tema jalaluud olid murdunud ja ka koljus oli murd.

48aastane James Le Mesurier elas Istanbulis viimased neli aastat. Surmaööl oli koos temaga majas ainult abikaasa. Naise sõnul olid nad üleval kuni kella neljani. Siis võeti koos unerohtu. Kella 5.30 ja 6.00 vahel ärkas naine uksekella peale. Meest tema kõrval ei olnud ja aken oli lahti. Alla vaadates nägi ta mehe surnukeha ning selle ümber Türgi politseinikke.

Türgi politseinik Istanbulis valvamas kohta, kus James Le Mesurieri surnukeha leiti.Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

Naise sõnul oli James Le Mesurier viimasel ajal kannatanud tugeva stressi all ning võttis seetõttu ka ravimeid. Nende maja ukse avamiseks oli vaja mehe või naise näpujälge. Seetõttu ei saanud öösel sinna keegi võõras siseneda. Ka politsei andmetel oli paar tol ööl majas üksi.

Valgete kiivrite esindaja ütles BBCle, et niisugune rõdult kukkumine ei ole võimalik. Ta lisas, et suure tõenäosusega lükati mees rõdult alla ning kuriteo taga on mõni riik. James Le Mesurier´l oli Valgete kiivrite asutamisel tähtis roll. Ta juhtis valitsusvälist organisatsiooni Mayday Rescue, mis aitas Valgeid kiivreid annetuste saamisel. USA toetas Valgeid kiivreid alles kolm nädalat tagasi 4,5 miljoni dollariga. Venemaa ja Süüria valitsus süüdistasid Valgeid kiivreid mässuliste toetamises.

James Le Mesurier. Pilt on tegtud 19. märtsil 2015.

Väärib tähelepanu, et vaid kolm päeva enne surma kuulutas Vene välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova James Le Mesurier´ terroristiks. Zahharova ütles, et James Le Mesurier oli Briti välisluure MI6 endine agent, kes pidas sidemeid terrorirühmitustega mitmel pool maailmas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee