Maailm

PÕNEVUS KASVAB: valimisteni Suurbritannias jääb üks kuu (7)

Tiina Tamman, London, 12. november 2019 08:30
POLIITILISED RIVAALID: Leiboristide liidri Jeremy Corbyni (vasakul) ning konservatiivide liidri ja Suurbritannia peaministri Boris Johnsoni (paremal) tõi pühapäeval Londonis kokku veteranide ja langenute mälestuspäeva tseremoonia. Nädala pärast kohtuvad nad ITV kanalis toimuval valimisdebatil. Foto: PA Pictures/Scanpix
Suurbritannias leppisid möödunud nädalal suuruselt kolmas partei liberaaldemokraadid ja mõned väiksemad parteid (nende seas rohelised ja Walesis tegutsev Plaid Cymru) kokku valimiseelses koostöös. Nad kõik soovivad, et riik jääks Euroopa Liitu edasi. Teiste sõnadega, need parteid lubasid üksteise vastu kandidaate mitte üles seada, et Brexiti-vastast rinnet tugevdada.

Ja ehkki viimaste küsitluste kohaselt hääletaks liberaaldemokraatide poolt vaid 18% valijaist, on selline ühisrinne tubli saavutus. 

Samal teemal

Ka Brexiti pooldajad on katsunud ühisrinnet luua, ent Brexiti partei on keeldunud konservatiividega valimisliidu moodustamisest. Partei ei nõustu peaminister Boris Johnsoni saavutatud lahkumisleppega, kutsudes seda ainult nime poolest lahkumiseks. Ent ennäe imet – partei liider Nigel Farage teatas äsja, et tema erakond oma plaane revideerinud. Et Brexiti pooldajate hääli mitte killustada, kavatsevad nad loobuda varasemast plaanist seada üles oma kandidaadid kõigis valimisringkondades ja on nõus loobuma 317 valimisringkonnast, kus konservatiivid võitsid eelmistel, 2017. aasta valimistel. Brexiti parteil on muide küll vaid 10% valijaskonna toetus konservatiivide 35% vastu, ent viimastelgi pole valimisi sugugi mitte kerge võita.

Meedia töötab võimsalt teemal, et kui Johnson valimised kaotab, siis ei saa ta Brexitit parlamendis läbi suruda ja peaministriks saab paratamatult leiboristide liider Jeremy Corbyn, kes tahab Brüsseliga teha uut lahkumislepet, mis pandaks seejärel rahvahääletusele.

 Aga peaministriks võib saada ka keegi teine, näiteks Nicola Sturgeon, Šoti Iseseisvuspartei liider ja piirkonna esiminister. Sturgeon tahab Šotimaal läbi viia uut iseseisvusreferendumit, mida ei saa korraldada ilma Londoni loata. Leiboristid on öelnud, et kui nemad võimule tulevad, lubavad nad šotlastel referendumit korraldada. Nii et kui konservatiivid valimisi ei võida, võib riiki ees oodata lausa kaks referendumit.

Keegi ei ole neli korda järjest võitnud

Ehkki küsitlustel on konservatiivid järjekindlalt esireas, hoiatavad analüütikud, et riigis pole ükski partei võitnud valimisi neli korda järjest ja see oleks neil neljas kord võita. Leiboristid on küsitlustel kümmekond protsenti konservatiividest taga. Nad on Brexiti suhtes olnud väga ettevaatlikud – Corbyn iseäranis pole sageli suutnud seisukohta võtta. Aga ta on olnud aeglane ka antisemitismi teemal ja tema asetäitja Tom Watson astus protestiks läinud nädalal kohalt tagasi ega kandideeri enam ka parlamenti. Leiboristide seas on neidki, kes on soovitanud valijail hääletada konservatiivide poolt. Ka ajaleht The Jewish Chronicle soovitas Corbyni poolt mitte hääletada. 

Hetkel on käimas suur arutelu nii konservatiivide kui leiboristide rahaliste lubaduste üle. Kumbki partei pole veel ilmutanud oma valimisplatvormi, ent enam kui kümneaastase kokkuhoiupoliitika järel on mõlemad lubanud teha ootamatult suuri kulutusi, küll politseile, tervishoiule, haridusele. Leiboristid tahavad lisaks veel taasriigistada mitmeid suurettevõtteid, ka raudteed. Konservatiivid on samas kokku arvutanud, et leiboristid plaanivad kulutada enam kui üks triljon naelsterlingit järgmise viie aasta jooksul ning seda peetakse üüratuks summaks. 

Ajalehed on juba avaldanud soovitusi, küll pooleldi naljatoonis, kuidas valijail järgmist kuud üle elada. Rahvas on ju sedasama juttu, mida nüüd võimendatult räägitakse enne valimisi, kuulnud juba mitu kuud Brexitiga seoses: on tehtud nii- ja naasuguseid majandusprognoose, antud immigratsioonilubadusi, ent mingisugust selgust ei ole. Tervishoiu teemal on häbiväärne näiteks lugeda, et OECD (Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni) uurimuse kohaselt on riigis vähem arste ja õdesid (vastavalt 2,8 ja 7,8 tuhande elaniku kohta) kui Venemaal või Ungaris. 

Televisioonil on plaanis mitmeid debatte. Esimene neist toimub 19. novembril ITV kanalis, kus vaidlevad omavahel Johnson ja Corbyn. Tegu on küll poliitikaga – kes saab rohkem oma mehi ja naisi parlamenti – ent paratamatult on need valimised seotud Brexitiga, ehkki leiboristide meelest see nii ei ole. Küll aga näevad konservatiivid valimisi võimalusena ometi kord Brexit teoks teha. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee