Juhtkiri

Juhtkiri | Kriisist kriisini: Kuusik, Kingo, Järvik (82)

Ohtuleht.ee, 10. november 2019, 18:52
Foto: Robin Roots
Võinuks ju arvata, et õnnetu IT-ministri Kert Kingo väljavahetamisega saab valitsus viimaks töörahu, kui polnuks juba varasemast maaeluminister Mart Järviku ebalevaid seisukohti listeeriaskandaali asjus. Nüüd on ebamäärasusest kasvanud täiemõõduline skandaal, millesarnast õieti ei mäletagi – et terve nädalavahetuse jooksul ükski muu teema pildile ei pääse ning isegi isadepäev kahvatus Järviku kõrval. Põhjus pole sedapuhku mitte listeerias, vaid ministri nõuniku tegemistes ning ennekõike troonib küsimus valetamisest. Ilmselt poleks valetamise teema sedavõrd üles kerkinudki, kui Kingo puhul poleks Martin Helme kindlas kõneviisis deklareerinud, et poliitikuile valetamist andeks ei anta. 

Asja üks pool on kompetentseil organeil selgeks teha, kas advokaadist nõunik Urmas Arumäe istus kahel toolil korraga ning nõustas Järvikut ja ajas samal ajal oma klientide asju PRIAga või mitte. Järviku puhul kerkib sama küsimus, kas ta sai aru, millega ta nõunik tegeles, kuid tema puhul lisandub ka poliitiline vastutus. Senise info põhjal näib, et on nii valetamist kui ka lihtsalt segaseid selgitusi. Ning ministri puhul pole oluline, kas ta oli segaseid vastuseid andes pikast reisist väsinud või mitte, nagu üritas põhjendada Peeter Ernits. Omaette tase on siiski süüdistada Järvikule halva nõu andmises justiitsministrit ja nõuda hoopis tema tagasiastumist.

Sugugi üllatav polnud EKRE juhi avaldus, et tegu oli väga selgelt koordineeritud infooperatsiooniga, kuhu on peale sotside ja Reformierakonna kaasatud peavoolumeedia, sealhulgas ERR ning ka prokuratuur. Uued olid Helme sellise juba harjumuspärase avalduse puhul aga mitmed reageeringud, mis rääkisid Helme väidete suhtes uurimise vajalikkusest küll loodava uurimiskomisjoni poolt, küll lastes etteheiteid hinnata õiguskantsleril või vihjates kohtus klaarimisele. Kui Helmel oma väidete tõestuseks fakte esitada pole, on oht jääda ise valetajaks koos sellest tulenevate tagajärgedega.  

Mis aga Järviku väljavahetamisse puutub, siis ei pruugigi see halb variant olla, arvestades, kuidas EKRE leidis Kingo asemele märksa pädevama ministri. Kui aga Järvikust kümne küünega kinni hoitakse, siis jääb üle kaasa tunda jälle vaid peaminister Ratasele, kes kogu selle halva mängu juures head nägu tegema peab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee