Maido PajoFoto: Robin Roots
Toimetas Marvel Riik 9. november 2019 19:47
„Keegi ei ole PRIA-t keelanud ega käskinud ega sekkunud PRIA otsustusõigusesse kooskõlas seadusega,“ ütleb maaeluministri nõunik Maido Pajo vastulausena justiitsministri Raivo Aegi ja maaeluministeeriumi kantsleri Illar Lemetti sõnavõttudele meedias.

Õhtuleht avaldab maaeluministri Maido Pajo meediale saadetud kommentaari täismahus.

„Sellist tõevääänamist, millega tulid täna lagedale justiitsminister Raivo Aeg ja maaeluministeeriumi kantsler Illar Lemetti, pole ammu näinud.

Raivo Aegi jutt, nagu oleks minister Mart Järvik tahtnud, et PRIA ilma tema volituseta kohtus ei saaks käia, pole mitte ainult vale, vaid ka absurdne. Kuidas sai ministrile muret teha ilma volituseta kohtus käimine? Siis ei oleks ju volituste probleem üldse ministri lauale jõudnud PRIA ja kantsleri poolt, sest volikirja allkirjastamiseks esitamine kinnitab seda, et PRIA ja kantsler ei pidanud võimalikuks ilma volituseta asjaajamist.

Uskumatut demagoogiat ajab ka ministeeriumi kantsler. Väited, et minister keeldus Arumäe soovituse alusel volikirja välja andmast, on täiesti valed. Minister teatas, et enne mingit volitust ei allkirjasta, kui on saanud vajaliku selgituse ja selguse volituste vajalikkuse osas justiitsministeeriumi poolt. Ministri õigusnõunik Urmas Arumäe juhtis tähelepanu vastuoludele, nii nagu ka õigusosakonna juristid.

Veelkord, minister ei keeldunud volikirju väljastamast, vaid võttis aja maha ja peatas volikirjade väljaandmise kuni selguse saamiseni justiitsministeeriumi poolt.

Õigusnõunik Urmas Arumäe oleks mõjutanud protsessi siis, kui minister oleks keeldunud tema nõuandel volikirja üldse väljastamast. Aga sellist nõuannet mina kusagilt välja ei loe. Kantsler Lemetti avalikustatud kirjavahetus ei tähenda antud juhul nõustamist, vaid arutelu probleemide üle ja lahenduse otsimist.

Justiitsministeeriumi seisukoha järgi ei ole ministril mingit volitust vaja anda. Kui prokurör ja kohtud on teisel seisukohal, siis tuleb neil justiitsministeeriumiga ja vajadusel ka õiguskantsleriga asjad omavahel selgeks rääkida.

Keegi ei ole PRIA-t keelanud ega käskinud ega sekkunud PRIA otsustusõigusesse kooskõlas seadusega. Riik ja PRIA ei ole mingit kahju saanud ega saagi saada volituse puudumise tõttu, sest seadus ei näe volituse vajadust ette.“