Poliitika

BLOGI | Martin Helme tunnistas raadioeetris, et valitsus unustas eelarveläbirääkimistel ära põllumeeste 10 miljoni euro suuruse toetuse (32)

Ohtuleht.ee, 8. november 2019 14:59
Martin HelmeFoto: Teet Malsroos
Eesti raadiomaastiku üks tuntumaid saateid, Kuku „Vox Populi“, võõrustas reedeses erisaates rahandusminister Martin Helmet, kes kinnitas EKRE toetust maaeluminister Mart Järvikule ning rääkis, kuidas läks põllumeeste jaoks kogemata kaduma mitu miljonit toetusraha.
15:57

Ja sellega on küsitlemine lõppenud. Kõige meeleolukam oli kahtlemata mõttevahetus Kruusega ja sellega seotud arutelu põllumajandustoetuste üle.

15:56

Helme hinnangul toimub Eestis riigi rahareservide fetišeerimine: padja all ei ole mõistlik raha hoida. Praegu on ministri hinnangul Eestil igati adekvaatses suuruses reserv.

15:54

Kuidas on lood Eestis võõrtööjõuga?

"Kuritarvituste ja rikkumiste hulk on väga suur," nendib Helme, et Eestis käivad illegaalselt ja odavalt töötamas palju inimesi, kuid ühtegi numbrit ta ei julge peast tsiteerida. Kevadeks peaks aga vastu võetama kaks seadusemuudatust, mis nudivad renditööjõu kasutamise võimalusi.

15:53

Urmas Kruuse saab samuti eetrisse, et varasemale torkele vastata.

Helme: „Soovin õnne Urmasele, et tal õnnestus liinile saada. Vastab tõele, et Reformierakond ei lubanudki toetusi. Aga värskelt valitsusse saanud minister, kui talle lubatakse, et ära muretse, raha on olemas, siis väita, et ta ei saa oma tööga hakkama, ei ole õige.“ Helme sõnul seisis Järvik oma valdkonna eest läbirääkimistel viimase hetkeni.

15:39

Helme saab põllumajandustoetuse teemal tehe torke rivaalide teemal: "Kui Reformierakond oli valitsuses ja Urmas Kruuse oli põllumajandusminister, siis top-up raha üldse ei makstud."

Toetust said põllumehed täismahus 2017-2019. Praegune valitsus maksab varasemast summast kolmandiku.

15:37

Kas riik ei peaks siduma laste arvu ja pensioni suurust?

"Me juba sel suvel arutasime seda teemat ja ta oli päris korralikult laual," nentis Helme esimese samba võimaliku reformi kohta. Uuesti hakkab valitsus mõtet vaagima uue aasta kevadel 2021 eelarvestrateegiat kokku pannes.

15:34

Esimene saatesse helistaja kiidab otsust, et teisest sambast saab tulevikus raha välja võtta. Helme kiidab reformi takka.

15:27

Kas tõesti unustasid valitsuse liikmed kanda eelarvestrateegiasse 10 miljonit põllumajanduse toetusi?

"See vastab osaliselt tõele," tunnistab rahandusminister. Koalitsiooniläbirääkimistel mainiti teemat väga põgusalt ja siis ütles keegi mokaotsast, et vahendid on olemas. "Terve suve elas valitsus ja minister teadmises, et top-up raha on olemas. Kui hakkasime sügisel eelarvet kokku panema, selgus, et tutkit!"

Helme rõhutab, et siiski läheb sektorisse 360 miljonit eurot. Samas ta mõistab, et ära jäävad 10 miljonit pole põllumeestele väike summa.

15:21

Enim kõlav soovitus on lubada inimestel välja võtta vaid ise sambasse panustatud kolmandik ja ülejäänud kaks kolmandikku, mis tuli sotsiaalmaksust, suunata tagasi pensionisüsteemi, et inimesed ei peaks tulevikus saama vähem raha esimesest sambast. Helme sõnul see koalitsioonis toetust ei leia.

15:19

"Minu eesmärk on, et pensionireform ei tekitas suuri segadusi, mullistumisi, kinnijooksmisi väljamaksetes."

Helme sõnul vaadatakse koalitsioonis kõik tehtud ettepanekud uuesti läbi, kuigi enamik on juba varasemalt analüüsitud ja kui neid eelnõus pole, siis järelikult ka kõrvale heidetud.

15:17

Järgmine teema: pensionireform!

15:15

Helme kokkuvõte Järviku ja advokaat Arumäe skandaalile: "Nõus olen sellega, et praeguste asjaolude valguses ei paista see hea välja, aga praegu on see ka ühetülbaliselt välja toodud."

15:13

"Meie ei ole nõus oma ministrit tagasi kutsuma ja ka sellega, et ta on midagi valesti teinud."

Helme nii kaugele ei lähe, et seaks Järviku küsimuse koalitsiooni püsimisega, ja rõhutab, et tegu on siiski valitsuse ja opositsiooni vahelise tüliga.

15:11

"Väga tähelepanuväärne on see, et (Urmas Arumäe) pole olnud ministeeriumi töötaja, vaid tal on olnud kliendileping. Selles kontekstis tuleb alla kriipsutada, et prokuratuur on alustanud kriminaaluurimist, aga kahtlusaluseid ei ole."

Helme sõnul ei saa Arumäed huvide konfliktis süüdistada, kuna tegu ei ole avaliku teenistuse töötajaga.

15:09

Või siis siiski seitse minutit varem. Ja esimesena kerkib teemaks kohe Mart Järviku teema.

"Kindlasti ei kutsu (tagasi)," rõhutab Helme. "Kõige rohkem ajab mind vihale, et tema visiit Hiina, mis oli pikalt teada, samal ajal toimub meediakampaania ja ka selgelt politiseeritud prokuratuuri kampaania tema vastu."

14:58

Martin Helme hääl kõlab raadioeetris algusega 15.15.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee