Maailm

Macron: minu meelest kogeme hetkel NATO ajusurma (10)

Toimetas Greete Kõrvits, 7. november 2019 18:43
Foto: Reuters/Scanpix
Prantsuse president Emmanuel Macron (pildil) jahmatas oma arvamusega Economisti ajakirjanikku, kuid selgitas, et praegune olukord Süürias, mille tekitasid Türgi ja USA, on NATOle ääretult keeruline ning rõhutas taas veendumust, et Euroopa peaks enese kaitsmisel olema sõltumatum.

„Meie Ameerika partneri ebastabiilsus ja süvenevad pinged tähendavad, et idee Euroopa kaitsesüsteemist hakkab vaikselt maad võtma,“ räägib Macron. „Tugev ja strateegiline Euroopa on päevakajaline. Ma lisaksin, et mingil hetkel peaksime NATOle kriitilise pilguga otsa vaatama. Minu meelest see, mida praegu kogeme, on NATO ajusurm. Peame mõistlikud olema.“

„NATO ajusurm?“ küsib jahmunud ajakirjanik. Macron seletab vastu, et USA ja Türgi otsused Süürias – esimese puhul vägede väljaviimine ja kurdi liitlaste hülgamine, teise puhul pealetung Süüriasse – on NATOs täiesti koordineerimata. Tõsi küll, kinnitab ta, detsembris toimub kohtumine, kus olukord arutlusel, ent strateegilises ja poliitilises mõttes on Süürias toimuv tõsine probleem.

Macron rõhutab, et omavaheline koostöö sujub NATO riikide ja sõjavägede vahel igati kenasti ning kõik plaanipärased operatsioonid töötavad hästi. Ent, pöördub ta tagasi Süüriasse, mida peaks nüüd tegema, kui Süüria diktaatori väed pöörduvad nende maale sisse tunginud Türgi, meie NATO liitlase vastu?

Macron mõistab enda sõnul seda, et mõne riigi jaoks, tuues näiteks Poola, oli kunagi ääretult oluline ruttu USA kaitsva tiiva alla pääseda. Kuid ta väidab, et USA praegune president Donald Trump ei usu enam kunagisse visiooni Euroopast ning tõele au andes ei süüdista ta selles ainult Trumpi, vaid leiab, et see meelemuutus sai alguse juba Barack Obama aegadel. „Euroopa peab sõjaväelises strateegias ja võimekuses autonoomseks muutuma,“ sõnab Macron. 

Samas rõhutab ta jällegi, et endiselt on tegemist lähedaste liitlastega, kes üksteist vajavad, kel suuresti samad väärtused ning Macron näeb enda sõnul vaeva, et Trumpiga suhteid hoida. Asi pole aga ainult Ameerikas, vaid ka Hiina järjest kasvavas võimus (Macron kasutab väljendit G2, viidates Ühendriikide ja Hiina supervõimudele) ning Euroopa-sisestes pingetes, mille tõttu ei pea ta ka hetkel mõistlikuks Euroopa Liidu laienemist.