Repliik

Raivo Aeg: Minuni jõudis Herman Simmi vabastamise küsimus siis, kui kohtuistung oli juba toimunud

Küsimus | Miks lubas Isamaa justiitsminister vanglal toetada riigireeturi vabastamist? (6)

Avamustoimetus, 7. november 2019 13:51
Foto: Teet Malsroos
Justiitsminister Raivo Aegi erakond tegi avalduse, et riigireetur Herman Simmi ei tohi vanglast ennetähtaegselt välja lasta. Kuna aga Simmi vanglast vabastamist toetavad nii vangla kui ka prokuratuur, kes mõlemad kuuluvad minister Aegi kompetentsi, siis miks minister ei nõua vanglalt ja prokuratuurilt, et nood oleksid Simmi vabastamise vastu? Et need hoovad ministri käes töötavad, kinnitab eelmise justiitsministri Urmas Reinsalu otsus tühistada vangla otsus paigutada Simm vanglast avavanglasse. Kui Reinsalu pani veto Simmi vanglast väljajalutamisele, siis miks Aeg seda ei tee?

Raivo Aeg, justiitsminister, Isamaa: Esmalt selgituseks, et vangi ennetähtaegne vabanemine ja vangi paigutamine avavanglasse on kaks erinevat küsimust. Vangi paigutamise avavanglasse otsustab vangla, ent vangi ennetähtaegne vabanemine on kohtu otsustada.

Minuni jõudis Herman Simmi vabastamise küsimus siis, kui kohtuistung oli juba toimunud ja kohus oli asunud otsust vormistama. Peale seda sekkumine oleks olnud ilmne kohtu sõltumatuse mittetunnistamine. Sarnaselt kohtuga on prokuratuurile tagatud seadusega sõltumatus protsessiliste otsuste vastuvõtmisel, mis on õigusriigi selge garantii ja tunnus.

Ühtlasi andsin justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonnale korralduse kuu jooksul analüüsida võimalikke lahendusi, et edaspidi välistada riigireeturite, sõjakurjategijate, inimsusevastaste kuritegude toimepanijate ja üliraskete isikuvastaste kuritegude toimepanijate võimalus ennetähtaegselt vabaneda vanglast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee