Maailm

Vene rikkurid annetavad Boris Johnsonile suuri summasid (12)

Toimetas Greete Kõrvits, 8. november 2019 15:00
Boris Johnson 2017. aastal Moskvat külastamas.Foto: Reuters/Scanpix
Briti konservatiivne partei sai viimase aasta jooksul enam kui poole miljoni euro väärtuses annetusi, mis pärit vene rahvusest oligarhidelt. Boris Johnsoni parteile lahkelt suuri summasid kinkivatest isikutest mitmed on Vladimir Putiniga heades suhetes.

Annetuste vool hoogustus viimastel kuudel, kirjutab mittetulundusühing openDemocracy, mis uuris venelaste mõju viimastele valimistele. Vene rikkurid on valmis ka maksma suuri summasid, et briti tipp-poliitikute, sealhulgas peaminister Johnsoni endaga, nelja silma all kohtuda ja vestelda. Samal ajal üritab briti valitsus takistada parlamendi luurekomitee samateemalise raporti levitamist.

Samal teemal

2018, aasta novembrist kuni praeguseni annetasid vene rikkurid openDemocracy andmeil konservatiividele vähemalt 498 850 naela (umbes 579 000 eurot). Tõsi, see pole esimene kord, ka sellele perioodile eelnenud aastal pidasid oligarhid briti konservatiive meeles, kuid siis olid annetused väiksemad, vähem kui 350 000 naela (umbes 406 000 eurot). Annetused toimusid vaatamata avalikkuse survele, et konservatiivid katkestaksid suhted venelastega pärast Skripalide mürgitamisjuhtumit möödunud aasta märtsis.

Kui teiste rahasüstid jäävad pigem tagasihoidlikumateks, siis Ljubov Tšernuhhin, endise Vene rahandusministri abikaasa, annetas märkimisväärse osa eelmainitud summast. 2014. aastal maksis ta 160 000 naela (186 000 eurot), et Boris Johnsoni ja endise peaministri David Cameroniga tennist mängida, kirjutab Business Insider. Sel aastal kohtus ta konservatiivse partei nimekate naisterahvastega, pidulikul söömaajal istus ka endine peaminister Theresa May. Vene energiatööstur Aleksander Temerko, kes samuti viimase aasta annetajate seas, on varem praalinud, et ajab oma sõbra Johnsoniga veiniklaasi ääres maailmaasju.

Briti konservatiivne partei eitab, et võtab välisannetusi vastu. Nende esindaja osutab, et pole midagi illegaalset selles, kui Suurbritannias aastaid elanud ning tegutsenud, mitmelgi juhul kodakonsust omavad inimesed – rahvuslikust päritolust sõltumata – mõnele poliitilisele parteile annetavad.

12. detsembril toimuvad Suurbritannias erakorralised valimised. Brexit ehk euroliidust lahkumine sai uue tähtaja 31. jaanuariks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee