Juhtkiri

Juhtkiri | Listeeriahüsteeria soosib tarbijat (3)

Ohtuleht.ee, 6. november 2019, 18:04
Listeeriaskandaal on äraspidisel kombel Eesti tarbijale kasulik suisa mitmel moel. Ning kui skandaali suudavad majanduslikult üle elada ka kalatööstused ja -kaupmehed, on lõppkokkuvõttes nemadki võitnud.

Praegu saavad listeeriakartuse tõttu endale punast kala lubada ka need, kes pole seda kõrge hinna pärast seni osta saanud. Kel on hirm nakkuse ees suur, paneb kala ahju või pannile ning listeeriabakter hukkub igal juhul. Samas võib üsna kindlalt öelda, et tõenäoliselt pole meil müüdavaid kalatooteid kunagi varem kontrollitud sedavõrd põhjalikult kui nüüd. Kõik need asjaolud tähendavad pidu tarbija tänavas.

Kalatöötlejale ja -kaupmehele tähendavad pidevad kontrollid ja lisameetmete rakendamine paratamatuid lisakulusid. Ka on neil majanduslikult ees piir, millest allapoole nad kalatoodete hindu enam lasta ei saa. Päästab vaid tarbijate usalduse taastamine, kuid selles suhtes ongi segadus tänini kõige suurem. Sestap kostavad endiselt küsimused, miks skandaali keskmes olevat kalatehast pole seni kinni pandud. Või levivad mõne poliitiku vahendusel teooriad, et tegu on konkurentide vandenõuga suurtootja vastu, mida viiakse ellu veterinaar- ja toiduameti kätega. 

Oma osa olukorra ebamäärasuses on ka maaeluministri seisukohtadel, millest on jäänud mulje, et ta võib toetada üht konkreetset tootjat ega usalda toiduameti kontrolle ega järeldusi. Kuna enamik kalatööstuste toodangust läheb ekspordiks, siis minister ei peaks kütma umbusaldust toiduameti vastu, vaid näitama nii meile kui ka välismaale, et kalatööstuste toodang on ohutu. Sest – nagu öeldud – vastasel korral peab küsima, miks pole riik kalatööstusi kinni pannud, kui need kujutavad tarbijale ohtu. Nii et laskem odaval lõhel hea maitsta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee