Maailm

KÜLMA SÕJA SÜMBOL: Berliini müür kerkis ja langes ootamatult (4)

Aadu Hiietamm, 6. november 2019 19:00
AJALOOLINE VIDEO: Ida-Saksa kompartei pressišeff Günter Schabowski ajakirjanikele 9. novembril 1989 esinemas. Just see esinemine sai Berliini müüri langemise ajendiks. Foto: Reuters/Scanpix
Saksamaal  ja eriti pealinnas Berliinis tähistatakse sel nädalal suurejooneliselt  30 aasta möödumist Berliini  müüri langemisest, mis tähendas idasakslastele kauaigatsetud vabaduse saabumist. 

Lääne-Berliini Ida-Berliinist ja Ida-Saksamaast isoleerinud müüri rajamine 13. augustil 1961 tabas nii sakslasi kui ka muud maailma üllatusena. Operatsioonist „Roos“ teadis vaid tollase Saksa Demokraatliku Vabariigi ladvik eesotsas Walter Ulbrichtiga, kes sai heakskiidu ka tollase Nõukogude Liidu juhtidelt.

Samal teemal

160 kilomeetri pikkune Lääne-Berliini ümbritsenud müür jäi külma sõja sümbolina püsti kuni 9. novembrini 1989. 28 aasta jooksul tapeti või hukkus müüri ületamisel umbes 200 inimest. 

Müüri langemine tuli kõigile sama ootamatult kui selle ehitamine. Reformide teele astuda lubanud Saksa DV uus juhtkond eesotsas Egon Krenziga kavandas muudatuste tegemist reisieeskirjadesse. 1989. aasta 9. novembri õhtul luges Ida-Saksa kompartei pressišeff Günter Schabowski ajakirjanikele ette pooltoore dokumendi, millest ta järeldas, et Saksa DV kodanikel on kohe võimalik kõigi piiriületuspunktide kaudu Lääne-Saksamaale minna. Tegelikult pidid uued reisieeskirjad hakkama kehtima alles järgmisel hommikul. Uudist võimendasid kohe nii Ida- kui ka Lääne-Saksamaa infoagentuurid. 

Rahvas valgus seejärel tänavatele ning suundus vihatud müüris asuvate läbipääsude juurde. Inimesi oli sedavõrd palju, et Ida-Saksa piirivalvurid ei julgenud neid takistada ja avasid läbipääsud. Berliini müüri ootamatu langemine tähendas idasakslastele kauaigatsetud vabaduse saabumist. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee