Repliik

Kas Kohtla-Järve riigigümnaasiumil sobib kutsuda õpilastele tunde andma riigireetur Herman Simmi?

Haridusministeerium: loomulikult võib kool kutsuda tunde andma ka Meelis Lao ja Herman Simmi (20)

Arvamustoimetus, 6. november 2019 16:41
HENDRIK AGURFoto: Martin Ahven
Kohtla-Järve riigigümnaasiumis käis tunde andmas Meelis Lao ning direktor Hendrik Agur ei välista isegi riigireetur Hermann Simmi kooli kutsumist. Kuna Kohtla-Järvel on tegu venekeelse keskkonnaga, siis mida soovib riik oma gümnaasiumis saavutada, kui alustab venelastele eesti komberuumi tutvustamist kriminaalse maailma kaudu? Kas toimuv vastab ministri ettekujutusele Eesti kooli väärtushinnangutest?

Tarmu Kurm, haridus- ja teadusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja: Haridus- ja teadusministeerium üldjuhul ei sekku haridusasutuste õppetöösse, see on koolijuhi vastutus. Ministeerium usaldab koolijuhte. Koolijuhil on õigus otsustada, kes ja missuguste sõnumitega kooli esinema kutsutakse. Loomulikult võib kool haridusalastel kaalutlustel kutsuda kooli erinevaid esinejaid.

Kohtla-Järve Gümnaasiumi on külastanud palju põnevaid ja värvikaid inimesi erinevatelt elualadelt: poliitikuid, ärimehi, teadlasi, ajakirjanikke, kultuuritegelasi jne. Kooli lühikese tegutsemisaja jooksul on koolis esinenud loengutega Urmas Paet, Jaak Aaviksoo, Marko Mihkelson ja paljud teised tuntud inimesed. 

Sellegipoolest on koolijuhtidel tarvis hoolikalt kaaluda, millise signaali annab ühe või teise persooni kutsumine õpilaste ette esinema. Mõistagi on esineja isikust olulisem see, mida, millest ja kuidas külaline räägib ja mil viisil aitab räägitu kaasa õppe-eesmärkide saavutamisele.

Koolijuht Agur on konkreetset valikut põhjendanud sooviga mitmekesistada õppeprotsessi. Meile teadaolevalt Meelis Lao esinemine valmistati hoolikalt koos kooliga ette, loengud juhatati sisse ja pärast tehti koos õpilastega kokkuvõtted, direktor ja mitmed koolitöötajad olid vahetult esinemise juures. 

Nimekiri lektoritest, kes kahe kuu jooksul on koolis esinenud või esinemas loengutega:

12.09 Jaak Aaviksoo, TalTech rektor - “Kuidas ehitada Eesti tulevikku?”

12.09 Raili Kuusk, starter@virumaa noorte ettevõtlusprogrammi tutvustus

20.09 Urmas Paet, Europarlamendi saadik - EL ja Eesti tuleviku perspektiivid”

02.10 Katja Vogt, USA - “President Trumpi ja USA meediatarbimisest ja harjumustest, USA peavoolumeedia vastuoludest ning “tõejärgse aja” tähendusest”

11.10 Ilmar Aun, Moller Auto juhatuse liige - ettevõtlusnädala raames ettekanne ettevõtlikkuse  “Minu lugu”

31.10 Marko Mihkelson, Riigikogu väliskomisjoni aseesimees - Brexit

01.11 Meelis Lao, kriminaalkaristust kandev kodanik - “Ära sina tee nii!”

21.11 Ago Pajur, TÜ ajalooprofessor “Ida-Virumaa ajalugu ja areng kahe maailmasõja vahelisel ajal”

28.11 Andrei Korobeinik, Riigikogu liige, endine IT ettevõtja - “IT  ja ettevõtlikkus”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee