Eesti uudised

Solman: iga poliitiku paunas, sõltumata tema soost, on olemas riigimehe sau (14)

Kristiina Tilk, 6. november 2019, 12:34
Rahvastikuminister Riina SolmanFoto: Robin Roots
"Üldises plaanis on ühiskonnad muutunud leebemaks – sõdasid on vähem, hoolivust rohkem. Kas naiste aktiivsem osalus poliitikas on need ajad toonud? Lõplikku tõde pole võimalik välja selgitada.” arutleb rahvastikuminister Riina Solman isadepäeva konverentsil teemal, milles käsitleb riigimehi ja -naisi.

Solmani jaoks on riigimehe tunnus see, kui inimene on püüdnud seista põhimõttekindlalt oma riigi ja rahva huvide eest. Kui palju on riigimeeste seas naisi, polevat aga sugugi selge, sest vastavasisulisi nimekirju lihtsalt ei ole.

Rahvastikuminister Riina SolmanFoto: Robin Roots

Solman leiab, et riigimehe staatus seotud tema tegudega ning riigimehe tunnuseks on püüd seista põhimõttekindlalt oma riigi ja rahva huvide eest.

Solman tõstab esile ja toob näitena riigimeestest välja oma koduerakonna Isamaa auesimees Mart Laari, kes aktiivse tegutsemisaja jooksul sai igapäevaselt tunda tuld ja tõrva.

“Iga tema sõnavääratus kisti üles, puhuti suureks. Kleebiti silte ja tehti kurja nalja. Mida aeg edasi, seda enam peetakse Laari suureks riigimeheks.”

Solmani sõnul on vähe neid, kes ei pea riigimeheks Eesti esimest presidenti Konstantin Pätsi. Samal ajal on aga ka üksjagu arvamusliidreid mehe tegevuses kriitilisemat meelt, kes lisaks tema teenetele meenutavad aga ka vaikivat ajastut.

“Tundub, et riigimehe staatus on seotud tema tegude mitte ühemõtteliselt headuse ja heade tegudega. Kes ühele riigmees, see teisele kurjategija.”

Ta toob välja raudse leedi Margaret Thatcheri – 20. sajandi kõige kauem ametis olnud Briti peaministri, kelle raudset kätt said tunda paljud. Lisaks mainib Stalinit ning Hitlerit.

“Kui Hitler ja Stalin oleksid naised, kas see oleks muutnud nende kuriteod väiksemaks? Vaevalt. Kas naised oleksid suutelised sellisteks tegudeks? Tahaksin loota, et mitte.”

Solman usub, et kui riigimeeste seas oleks rohkem naisi, oleksid otsused leebemad ning vähem ekstreemsed. Üldises plaanis tema sõnul ühiskond sinna poole teel ongi – sõdasid on vähem ja hoolivust rohkem. Kas just naiste aktiivne osalus poliitikas need ajad on toonud, pole kindel.

“Iga poliitiku paunas, sõltumata tema soost, on olemas riigimehe sau. Kas ta kasutab seda õigesti, ei sõltu soost. Meil on paljude riikidega ühiseid huve – kaubavahetusest kliimaküsimusteni. Olulisem on tegutseda oma rahva huve silmas pidades. Teistel on oma maad ja rahvad, kelle eest seista. Riigimehi ja -naisi, kel pole oma rahvast, ei mäletata.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee