Poliitika

Perling ikkagi pole seaduse järgi peaprokuröri kohusetäitja? (26)

Eesti Ekspress, 6. november 2019 08:22
Lavly PerlingFoto: Martin Ahven
Justiitsminister Raivo Aeg nimetas Lavly Perlingu riigi peaprokuröri kohusetäitjaks, ent seaduse järgi on naise õiguslik staatus hetkel paras küsimärk – prokuratuuriseadus nimelt ei tunne sellist institutsiooni nagu riigi peaprokuröri kohusetäitja.

Tegelikult Raivo Aeg oma kirjalikus käskkirjas kasutaski teistsugust vormelit: ta nimetas Perlingu riigi peaprokuröri asendajaks (mitte kohusetäitjaks), kuid sellelgi on häda, sest prokuratuuriseaduse § 3 lõige 2, millele Aeg oma käskkirjas viitab, räägib asendajast olukorras, kus peaprokurör on olemas, aga ajutiselt ära, näiteks haige või puhkusel.

Õiguskantsler Ülle Madise ning endine Euroopa Kohtu kohtunik ja Riigikohtu esimees Uno Lõhmus möönsid mõlemad kummalist juriidilist olukorda ja seaduseauku – seadus tõesti ei näe ette kohusetäitja institutsiooni ega järelikult sedagi, kuidas, kes, mis tingimustel ja mis ajaks kohusetäitja määraks.

„Küll kahtlen väga, kas Lavly Perlingu ametiseisundiks on peaprokuröri asendamine – prokuratuuriseaduse § 3 tõlgendaksin sedasi, et asendada on võimalik üksnes ametisolevat peaprokuröri,“ sõnas Lõhmus.

Kui Perling teeks mingeid toiminguid riigi peaprokurörina, kas mõni advokaat võiks selle näiteks vaidlustada: mis alusel sa tegutsed peaprokurörina?

Refereeritud artikli täistekst Eesti Ekspressis.

Samal teemal

29.09.2019
Juhtkiri | Kuidas (mitte) valida peaprokuröri
29.09.2019
Perling: ma ei lange poliitilistesse diskussioonidesse
28.09.2019
Lavly Perling on nõus jätkama peaprokuröri kohusetäitjana
23.09.2019
EKRE SÕNA MAKSIS! Lavly Perling ei jätka peaprokurörina