Foto: El Paso County Sheriff's Office/Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 5. november 2019 21:40
FBI vahistas neonatsi, kes plaanis rünnata üht Colorado osariigi vanimat sünagoogi ning praalis, et kavatses palvetajaid ka mürgitada. Lisaks väitis kurjategija, et maksis nõiale, et too pühakojale needuse peale paneks.

Föderaalse Juurdlusbüroo agent esines noore naisterahvana, kel samuti huvi valgete ülimuslikkuse (ingl. k. white supremacy) ideede osas ning sai 27aastase Richard Holzeriga (pildil) jutule. Too puistas neiule südant, et kavatseb Pueblo linnas asuvas Emanueli sünagoogis pommi õhkida.

Holzer kirjeldas end kui skinhead'i ja endist Ku Klux Klani liiget ning saatis vestluskaaslasele pilte endast rõivastuses, mis dekoreeritud sellisele maailmavaatele vastava sümboolikaga.

Lisaks väitis Holzer, et lootis sünagoogi külastajad ära mürgitada. Ta rääkis, et maksis ühele mehhiklasest kokale, et see hoone veevärki arseeni lisaks. Toda meest kutsus Holzer „Mehhiko Hitleriks“. Sellist isikut FBI hinnangul tõenäoliselt siiski ei eksisteerinud ning tegemist oli neonatsi väljamõeldise ja niisama ärplemisega.

Ühel hetkel rääkis Holzer oma vestluskaaslasele, et kavatseb rünnaku eel minna Emanueli templi hoonet ja ümbruskonda uurima. 

Rünnak pidi aset leidma 1. novembril. Holzer kohtus lähedalasuvas hotellis kolme FBI agendiga, keda pidas enda mõttekaaslasteks. Neile teatas ta, et maksis nõiale, et too sünagoogi ära neaks. Kui korravalvurid ta seejärel vahistasid, puterdas mees oma kavatsused neile välja, loobudes võimalusest vaikida. Agendid küsisid temalt, kas tal oli plaan ainult hoonet kahjustada või inimestele samuti viga teha ning Holzer tunnistas ka viimase üles.

Sünagoogi esindaja Michael Atlas-Acuna rääkis ABC Newsile, et kuulis Holzerist alles hiljem uudiste vahendusel. Kui esimene reporter Atlas-Acunaga ühendust üritas võtta, pani too telefonitoru ära, pidades seda pilakõneks. Ta kinnitab, et sünagoog võtab ähvardusi ja potentsiaalseid rünnakuid väga tõsiselt ning et sellisteks juhtumiteks on hoones olemas turvaplaan ja varuväljapääsud.

Holzeri kohtuprotsess pole veel alanud, kuid ta võib kuni 20 aastaks trellide taha minna.