Juhtkiri

Juhtkiri | Kuidas müüa punsliõli? (2)

Ohtuleht.ee, 5. november 2019, 17:50
Segadusi pikalt ette valmistatud apteegireformiga on aastate jooksul olnud palju, sest tavainimesele on jäänud arusaamatuks, milleks kavandatud muudatused on head ja mida need ravimiostja jaoks muudaksid. Veel rohkem küsimärke tekitab aga see, et võimuliit võttis reformikava ootamatult päevakavast maha. 

Võiks ju oletada, et otsuse tingisid reformi pihta suunatud rohked kriitikanooled, kuid märksa tähelepanuväärsem on, et peaministripartei reformikihk kadus pärast seda, kui erakond oli saanud annetuseks kuuekohalise summa. Tegu polnud suvalise ülekandega, vaid raha tuli apteegiärimehe äripartnerilt. Nii raha vastuvõtmine kui ka reformile piduri tõmbamine väärivad mitte ainult Keskerakonna adekvaatset selgitust, vaid ka kompetentsete organite poolt uurimist.  Kui aastaid ette valmistatud reformist loobumine käib sedavõrd kiirelt ja põhjendusteta, siis vaevalt tahab keegi elada riigis, kus täna on asjad nii, kuid üleöö võidakse kavandatust loobuda ning tuleviku suhtes puudub kindlus.

Ka apteegireformi puhul pole palju aega ja raha kulutatud mitte ainult riigi poolt juriidilise külje väljatöötamiseks, vaid seda on kindlasti teinud ka apteegi- ja ravimiäri osalised. Kuidas kavatseb riik hüvitada nende töö ja vaeva või üksteisele vastukäivate poliitiliste otsustega kaasnevad kulud ongi selle valdkonna äririsk, mille lisakulud kannab lõppkokkuvõttes apteegist ravimeid ostev pensionär?

Mis aga puutub reformi sisusse ravimiostja seisukohast, siis pole ju mingit garantiid, et oskarlutsulikud proviisoriapteegid, kus tõbine saaks asjatundliku nõu tulemusel oma punsliõli hangitud, muudaksid ravimid ostjale võluväel odavamaks. Turumajanduse tingimustes näib kummalisena riigi mure, et apteeke on liiga palju. Samas pole ka mingit kindlust, et seoses reformiga apteegid osadest maakohtadest sootuks ära ei kao. Nii et selgitustega on koonerdatud nii reformi vajalikkust põhjendades kui ka äkitselt sellest loobudes. Tulemuseks on topeltsegadus. Iseasi, kas poliitikud ka sellest tulenevat usalduse langust probleemiks peavad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee