Repliik

Helir-Valdor Seeder: Pensionikogujatele pole keegi andnud õigust osakute väärtuse säilimisele ja kasvule

Küsimus | Helir-Valdor Seeder, kuidas riik tagab teises sambas jätkajate vara säilimise? (35)

Arvamustoimetus, 5. november 2019, 12:47
Foto: Robin Roots
Kui teisest sambast raha väljavõtmine läheb massiliseks, siis kuidas väldite olukorda, kus fondide varade kiirmüügiga osaku väärtus langeb jõuliselt ning esimesena väljujad võivad saada kätte suurema summa, aga hilisemate väljujate jaoks võib osaku väärtus langeda mitmekordselt?

Helir-Valdor Seeder, Isamaa esimees: Ka täna peavad fondivalitsejad tagama pensionifondide likviidsuse. Praegu kehtiva seaduse alusel on inimestel õigus vahetada pensionifonde kolm korda aastas ning fondid peavad sellega arvestama ja selleks ka valmis olema.

II pensionisambasse kogutud ligikaudu 5 miljardist eurost on enam kui 80% investeeritud välismaa fondidesse. Need on suuremahulised fondid ning mõningate eestlaste otsus II sambast raha välja võtta ei avalda märkimisväärset mõju nende fondide osakute väärtusele. Lisaks on selge, et suurem osa inimestest jätkab II pensionisambaga, seda näitavad erinevad küsitlused, prognoosid ja hinnangud.

Rahandusministeeriumi koostatud eelnõus on paika pandud ka teatud piirangud, mis on loodud selleks, et teie poolt esile toodud riske maandada. Seetõttu on seatud ühe korraga väljavõtmisele piirang 10 000 eurot, ülejäänud summa makstakse osamaksetena aasta jooksul.

Sama küsimus ka teise sambaga jätkajate puhul – kuidas välistate olukorra, kus sambajooksuga osaku väärtus võib langeda mitmekordselt ning sambaga jätkajad võivad kaotada seetõttu suurema osa kogutu väärtusest?

Helir-Valdor Seeder: Sama vastus, mis esimese küsimuse puhul.

Missuguse garantiimehhanismi riik selliste poliitiliste otsuste tagajärjel aset leidvate võimalike languste vältimiseks ette näeb, sest sambaga liitunuil on õigustatud ootus osakute väärtuse säilimisele ja kasvule?

Helir-Valdor Seeder: Senine 17 aasta pikkune kogemus näitab, et tänastele pensionikogujatele ei ole paraku keegi andnud õigust osakute väärtuse säilimisele ja kasvule. Tänase sundpensionisüsteemi fondide keskmine reaaltootlus on alates II samba loomisest olnud negatiivne. Lisaks võib meenutada 2009. aastat, mil II pensionisamba osakute väärtus kaotas ligikaudu veerandi oma väärtusest.

Pensionireform ongi viimase 17 aasta vigade parandus. Isamaa on teinud ettepaneku II pensionisamba vabatahtlikuks muutmiseks, et inimesel oleks võimalik ise otsustada, kas ta jätkab II pensionisambas ning arvestab sellega seonduvate riskidega, investeerib iseseisvalt või võtab raha välja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee