Maailm

Briti parlament valis uueks spiikriks kogenud leiboristi 

Toimetas Aare Kartau, 5. november 2019 09:46
Briti parlamendi uus spiiker Lindsay Hoyle.Foto: PA Pictures/Scanpix
Leiborist Lindsay Hoyle valiti Briti parlamendi alamkoja uueks spiikriks. Ta asendab ametikohal valjuhäälset John Bercowi, vahendab CNN.

Kogenud poliitik valiti parlamendi poolt ametisse esmaspäeva õhtul, vaid kaks päeva varem, kui parlament enne järgmisel kuul toimuvaid üldvalimisi laiali saadetakse. 62aastane Hoyle teenis viimased seitse aastat asespiikrina, ent pidi nüüd ametikoha saamiseks alistama seitse vastaskandidaati.

Samal teemal

„See parlament muutub, ent muutus toimub paremuse poole,“ lubas Hoyle kui ta oli ametisse valitud. Ta avaldas lootust, et Briti alamkoda taastab võimsa parlamendina prestiiži kogu maailma silmis. Suurbritannia peaminister Boris Johnson sõnas, et Hoyle toob parlamenditegevusse oma eripärana tuntud lahkuse.

Traditsiooniliselt tirisid teised parlamendiliikmed pärast hääletustulemuste avalikustamist Hoyle'i jõuga spiikritoolile. See komme sai alguse juba sajandeid tagasi, kui spiikri ülesanne oli olla parlamendi ja monarhi vahemeheks. Tollel ajal oli see ülesanne ohtlik ning spiiker pidi sageli monarhile ebameeldivate sõnumite edastamise eest karmilt maksma. Aastatel vahemikus 1394-1535 hukati seitse spiikrit – neil löödi pea maha. See tekitas ametiposti vastu hirmu.

Spiiker on parlamendidebatte kontrolliv organ. Ta otsustab, kellele anda sõna ning milliseid muudatusettepanekuid arutatakse. Ajalooliselt on spiiker olnud võrdlemisi madala profiiliga ning erapooletu poliitiline figuur – ta peab ametisse asudes partei liikmelisusest loobuma. Kärehäälne ning tabavate väljenditega esinenud John Bercow oli ametis üle kümne aasta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee