Krimi

Seksuaalkuritegudes süüdistatava Martin Halliku üle algas kohtuprotsess (32)

Ohtuleht.ee, 5. november 2019 08:44
Tartu Ülikooli raamatukogu endine juhataja Martin Hallik.Foto: Aldo Luud
Tartu maakohtus algas eile kohus endise Tartu Ülikooli raamatukogu juhi Martin Halliku üle, keda prokuratuur süüdistab seksuaalkuritegudes.

Hallik end kohtus süüdi ei tunnistanud, vahendab „Seitsmesed uudised“. Prokuratuur süüdistab meest kahes episoodis karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb suguühtele või muule sugulise iseloomuga teole sundimist, kus kasutatakse kannatanu sõltuvust süüdlasest.

Kannatanu kaitsja Maria Mägi-Rohemetsa sõnul on olukorras kompromissi leidmine võimatu, sest Hallik pole oma süüd tunnistanud.

Samal teemal

Tartu Ülikool vallandas Martin Halliku möödunud aasta augustis, kuna too oli raamatukogu jõulupeol ühte naisalluvat ahistanud. Mees kaebas vallandamisotsuse kohtusse, kus ta võitis. Kohus otsustas Tartu Ülikoolilt mõista Martin Halliku kasuks välja hüvitise brutosummas 90 568 eurot. Siiski alustas politsei tema vastu ka kriminaalmenetlust. Prokuratuur kuulutas kannatanu eraelu kaitseks kohtuprotsessid kinniseks.

Prokuratuur: kannatanude kaitsmine on esmatähtis

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokuröri Tatjana Tamme sõnul on selles kriminaalasjas esmatähtis, et kohtus tõe tuvastamise käigus oleksid kannatanu ja teiste eraelud kaitstud. „Süüdistuse järgi kasutas süüdistatav kahel korral ära oma võimupositsiooni, et sundida kannatanut suguühtele või muule sugulise iseloomuga teole (§ 143). Kohus on kannatanu eraelu kaitseks kuulutanud kohtuistungid kinniseks ja seetõttu ei saa prokuratuur avaldada täpset süüdistuse sisu. Osapooled saavad istungitel esitada oma tõendid ja selgitused ning seejärel peab jõudma kohus seisukohale, kas mõista süüdistatav süüdi või õigeks,“ ütles Tamm.

„Viimastel aastatel on järjepidevalt kasvanud seksuaalkuritegudest teatamiste arv. See näitab, et kannatanud julgevad sellistest tegudest üha enam politseile teada anda ja tänu sellele jõuab meieni praegu rohkem tahtevastaste seksuaalkuritegude juhtumeid kui varem. Kuna kannatanud on riiki usaldanud, peame meie tegema omalt poolt kõik, et võimalikud teo toimepanijad õigusemõistmiseks kohtu ette viia. Selle käigus on oluline kannatanut kaitsta, et ka teised võimalikud kannatanud julgeksid abi küsida,“ lisas Tamm.

Samal teemal

04.09.2019
Kohus mõistis ülikoolilt Martin Halliku kasuks hiigelhüvitise
15.08.2019
Martin Hallik astub kohtu ette
29.05.2019
Raamatukogu direktori Martin Halliku väidetav ohver avas suu: meil pole kunagi olnud suhet