Foto: Aldo Luud
Johanna-Kadri Kuusk 4. november 2019 15:33
Eestis loodi oktoobris ettevõte, mis pakub teenust kulleriga küünal kadunud lähedase hauaplatsile viia. Ettevõtte kevadiseks eesmärgiks on lisaks küünla viimisele pakkuda ka hauaplatsi korrashoiu teenust.

Gratitude Services loojad on Gerli Palgi, Antons Jurčenko ja Allan Selirand. Palgi kommenteeris Õhtulehele, et idee sündis tõdemusest, et kõigil kolmel oli surnuaias käimisega päris vilets lugu. Kui proovida hauaplatsi hooldamist tellida, siis kerkisid ette igasugused takistused, alustades sellest, et hooldaja ei leidnud surnuaiast hauda lihtsalt üles.

„Praegu saab meie kaudu tellida vaid küünla kalmistule viimist, aga kevadeks tahame oma teenuseid kindlasti laiendada. Meie praegune kampaania ongi pigem selleks, et näha, kas Eestis selle teenuse järgi nõudlust on,“ sõnas Palgi. Pakkumisel on küünla viimise teenus, milles kõige odavam valik on 3.99 euro eest üks küünal tellida ja kõige kallim 12 euro eest tellida lähedase hauale kolm kallimat küünalt, mis ühtlasi ka kauem põlevad.

Kõige suurem ja vajalikum töö on Palgi sõnul surnuaedade kaardistamine. „Me saime inspiratsiooni ühelt meie partnerilt, kes oli kuus aastat tagasi Riias juudi kogukonna tellimusel ära kaardistanud kogu juutide surnuaia. Selle teenuse jaoks on nõudlus ja meie eesmärk on kevadeks ära kaardistada 150 Eesti surnuaeda,“ selgitas ta. Kui surnuaiad on läbi töötatud, siis saab luua kullerteenuse osutamiseks vajaliku kaardirakenduse.

Kulleri abil lähedase haua hooldamine võib tunduda lugupidamatu, aga Palgi sellega päris nõus ei ole. „Tegelikult on selle teenuse kasutamine siiski vabatahtlik. Kes soovib selle küünla ise hauale viia, see võib seda loomulikult teha. Meie lootus on see, et kui hauad on korras ja hooldatud, siis on inimestel võib-olla rohkem motivatsiooni sinna ise küünalt viia.“