Maailm

KUIDAS EDASI? Hätta sattunud kliimaaktivist Greta Thunberg palub abi (91)

Aadu Hiietamm, 5. november 2019 09:00
LOS ANGELESES: ÜRO kliimakonverentsi üleviimisest Tšiili pealinnast Santiagost Hispaania pealinna Madridi kuulis Greta Thunberg (keskel) USA läänerannikul Los Angeleses, kus ta osales 1. novembril noorte kliimastreigis.Foto: Reuters/Scanpix
Lennukit vältiv Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg sõitis augustis Inglismaalt Plymouthist avamerejahi Malizia II pardal üle Atlandi ookeani New Yorki, kus ta pidas 23. septembril kõne ÜRO kliimakohtumisel. Neiul oli plaan osaleda ka detsembris Santiagos toimuma pidanud ÜRO kliimakonverentsil, kuid Tšiili valitsus loobus riigis valitseva pingelise olukorra tõttu selle korraldamisest. Uus toimumispaik on Hispaania pealinn Madrid ning Greta Thunbergil tuleb nüüd kiiresti leida võimalus Ameerikast Euroopasse naasta. 

Greta Thunberg kuulis ÜRO kliimakonverentsi (COP25) uuest toimumiskohast 1. novembril Vaikse ookeani idarannikul Los Angelesis. Eelnevalt oli Tšiili valitsus teatanud, et riigis jätkuvate vägivaldsete valitsusvastaste protestide tõttu tuleb loobuda selle konverentsi korraldamisest pealinnas Santiagos. 

Samal teemal

Kuna aeg surus peale (COP25 pidi toimuma 2.-13. detsembril), siis hakati koheselt otsima uut kohta. Saksamaa oli valmis ÜRO kliimakonverentsi korraldamiseks Bonnis, kuid ÜROs otsustati, et  uueks toimumiskohaks saab Hispaania pealinn Madrid ning konverentsi kuupäevad jäävad samaks:  2.-13. detsember. Otsus puudutab kokku umbes 25 000 konverentsi delegaati.

Santiago poole juba teel olev Greta Thunberg kirjutas seepeale Twitteris: „Kuna COP25 on ametlikult Santiagost Madridi kolitud, siis vajan ma veidi abi. Tuleb välja, et tegin maailmale pool tiiru peale vales suunas. Nüüd pean ma leidma võimaluse Atlandi ületamiseks novembris. Kui keegi saab aidata mul transporti leida, oleksin nii tänulik.“ 

Euroopast üle Atlandi ookeani New Yorki sõitis Greta Thunberg augustis  CO2-neutraalsel avamerejahil Malizia II. Ka siis oli ta eelnevalt otsinud Twitteri vahendusel võimalust New Yorki jõudmiseks ilma lennukita, mida ta peab ohtlikuks atmosfäärireostajaks. Rootsis on tema eeskujul juba paljud inimesed loobunud samuti lennukiga lendamast.

AVAMEREJAHIL:  New Yorki saabus Greta Thunberg 28. augustil kliimaneutraalse avamerejahi Malizia II pardal.  Foto: Imago/Scanpix

Tookord vastas Greta Thunbergile sakslane Boris Herrmann, kes koos Monaco printsessi Caroline poja Pierre Casiraghiga kuuluvad keskkonnasõbraliku avamerejahi Malizia II meeskonda. Herrmann oli vaprat koolitüdrukut näinud  Hamburgis kampaania „Reeded tuleviku nimel“ raames toimunud meeleavaldusel. Jahi Malizia II meeskond teatas Instagrami vahendusel, et nad toetavad Greta Thunbergi kampaaniat ilmastikumuutuste vastu ja neil on suur au teda aidata.

Pärast New Yorki jõudmist on Greta Thunberg USAs ja Kanadas liikudes kasutanud rongi ja Arnold Schwarzeneggerilt laenatud elektriautot.

Hispaania valitsus pakkus abi

Pärast abipalvet võttis Greta Thunbergiga Twitteri vahendusel ühendust Hispaania keskkonna- ja kliimaministri kohusetäitja Teresa Ribera. Ta kirjutas, et Greta Thunberg on Madridis ÜRO kliimakonverentsil oodatud külaline ning Hispaania valitsus on valmis teda meelsasti Atlandi ookeani ületamisel aitama. Kuidas täpselt see abi välja näeb, seda Ribera ei avalikustanud.  

Noorele kliimaaktivistile pakkus mõnevõrra ootamatult abi ka Saksa odavlennufirma Eurowings, lubades ta tuua liinilennuga New Yorgist Düsseldorfi. Lennufirma rõhutas, et tegemist on nii-öelda kliimaneutraalse lennuga, sest  lennufirma hüvitab kliimakaitsefondis osalemisega kliimale tekitatud kahju.     

ÜRO eelmine kliimakonverents COP24 toimus mullu detsembris Poolas Katowices. Seal peetud kõnes pani Greta Thunberg riikide esindajatele südamele, et soovib elamiskõlblikku maailma nii endale kui ka oma lastele.

„2078. aastal tähistan 75. sünnipäeva. Kui mul peaks olema lapsi, siis nad veedavad selle päeva võib-olla koos minuga. Ehk küsivad nad minult midagi teie kohta. Näiteks miks te ei teinud midagi, kui oli veel aega midagi teha,“ ütles Greta Thunberg Katowices.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee