ÕL TV | Õhtuleht

ÕL VIDEO | Tänavaküsitlus: mis on süvariik? Mihhail Lotman: see on koll, millega hirmutatakse lapsi (58)

Gitta Riener | Video: Erki Pärnaku, 4. november 2019, 16:05
Foto: Erki Pärnaku
Õhtuleht käis rahva käest uurimas, mis on süvariik ja mida nad sellisest riigist arvavad.

Paljud vastajad ei olnud süvariigist kuulnudki, kuid välja toodi ka mõte, et see võib olla mingisugune pidu. „See on mingi EKRE ja nende kujutelm sellest, et kuskil on mingid varjatud jõud, kes juhivad riiki tegelikult,” arutleb üks meesterahvas.

Samal teemal

Telefonitsi vastanud semiootiku Mihhail Lotmani sõnul on süvariik selline sõnaühend, millega tähistatakse midagi sellist, mille kohta midagi täpset ei osata öelda. „Et need on tumedad jõud, mis on kuskil riiklikes struktuurides, mis tegelikult juhivad meie elu. Mis ei allu parlamendile, isegi ei ole valitsuse osa. Neid inimesi seostatakse kõrgete ametnike ja salateenistustega. Nemad siis tegelikult juhivadki meie elu,“ selgitab Lotman seda vandenõuteooriat.  

Küsimuse peale, kas Eesti on süvariik, vastas Lotman: „Eestis on muidugi olemas ametnikke, kes teevad oma tööd. On olemas salateenistused, mille töö ei ole eriti avalik. Aga, et siin oleks mingisugune vandenõu ühiskonna suhtes... vähemalt ei ole mitte mingisugusuguseid andmeid selle kohta. See on selline koll, millega hirmutatakse lapsi,“ räägib Lotman. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee