Eesti uudised

EAKATE E-MURED: kuidas näha oma terviseandmeid ja kas raamatukogutöötajale võib usaldada PIN-koodid 

Johanna-Kadri Kuusk, 4. november 2019 13:41
ELU E-RIIGIS: Eesti-suguses arenenud e-teenustega riigis tuleb ka vanuril selgeks saada, kuidas anda digiallkirja või vaadata patsiendiportaalist oma terviseandmeid.Foto: Vida Press

Kui hästi saavad eakad hakkama digimaailmas? Selgub, et riigi e-teenuste kasutamine teeb paljudele neist nii suurt peavalu, et see sunnib unustama turvalisust: abivajaja võib isegi usaldada raamatukogutöötajale oma PIN-koodid.

Eakad pöörduvad e-teenuste puhul abi saamiseks sageli raamatukogusse, kuna lapselastelt või noortelt sugulastelt küsimine ei pruugi aidata. Riigi infosüsteemi ameti (RIA) peadirektor Margus Noormaa märkis, et riigi e-teenuste puhul oskavad paremini aidata need pereliikmed, kes käivad juba tööl. Samas ei kipu eakad kiire elutempoga sugulasi oma küsimustega koormama.

Tallinna Keskraamatukogus koolitusi korraldav Kristina Rood tõi välja, et teenuste digitaalseks muutmisega peab kaasas käima vastav õpe. „Raamatukogudesse tuleb abipalvega väga palju inimesi, kes peavad kasutama mingit e-teenust täiesti esimest korda. Tulevadki näiteks kohale ja ütlevad, et neil kästi digiloost vaadata mingit pilti või saata mingid andmed, aga nad ei oska kuidagi sinna sisse logida. ID-kaardi kasutamine ja mobiilsed teenused on omaette teema. Tekivad probleemid sertifikaatidega ja nende uuendamisega,“ kirjeldas ta praegust olukorda.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

02.07.2019
Siseministeerium | Surmaga seotud asjaajamine muutub paberivabaks
16.01.2019
Patsient uuest riiklikust digiregistratuurist: „Ma ei uskunud, et leian nii kiiresti aja arsti juurde!”
06.04.2017
Elektrilise ajastu näpupassid: Smart-ID, mobiil-ID

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee