Maailm

ERAKORRALISTE VALIMISTE EEL: Hispaanias kardetakse välispoliitilist kahju (3)

Allan Espenberg, 4. november 2019 14:30
VÕITLUSLIK: Hispaania peaministri kohusetäitja Pedro Sánchez kampaaniaüritusel esinemas. Foto: AFP/Scanpix
Hispaanias toimuvad eeloleval pühapäeval erakorralised üldvalimised. Riigi suuremaid päevalehti El País on Brüsseli diplomaatiliste allikate põhjal ennustanud, et neljandad üldvalimised nelja aasta jooksul ei mõju riigi rahvusvahelisele mainele kuigi hästi ja kui samamoodi edasi läheb, siis võib Hispaania kaotada oma tähtsuse Euroopa Liidus. 

Mõned Euroopa Liidu asutused ongi juba hakanud oma usaldust Madridi vastu koomale tõmbama. Euroopa Liidule teeb tõsist muret seegi, et peaministri kohusetäitjas Pedro Sánchezis nähti üht Euroopa suure potentsiaaliga liidrit. 

Samal teemal

„Vajasime sotsialistide liidrit, kes suudaks täiendada Merkeli ja Macroni tandemit, ning noore isiksuse esilekerkimist sellises Euroopa-meelses riigis nagu Hispaania tõlgendati kui ideaalset planeeringut tulevikuks,“ olevat El Paísi sõnul rääkinud ELi allikas. Samas oli Hispaania sotsialistliku valitsuse eduks oma senise välisministri Josep Borrelli sokutamine Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgeks esindajaks. Temast saab Federica Mogherini järglane. 

Tänapäeval on muutunud peaaegu traditsiooniks võõrriikide sekkumine ühe või teise riigi valimisprotsessi. Nii teatati ka Hispaania välisministeeriumist, et pühapäevaste valimiste eel ollakse valmis välisriikide võimalikke rünnakuid tõrjuma. Kuigi poliitikud ei nimetanud potentsiaalseid sekkujariike, siis ekspertide arvates võivad Hispaania olukorra destabiliseerimisest kõige rohkem huvitatud olla Ameerika Ühendriigid ja Venemaa, kusjuures mõlemat riiki on varemgi selliselt tegevuselt tabatud.

Kui parafraseerida kodusõjaaegset väidetavat mässusignaali „Kogu Hispaania kohal on pilvitu taevas“ (selle lause olemasolus ei ole ajaloolased sugugi kindlad), siis võib praeguse Hispaania kohta rahumeelselt öelda: „Kogu Hispaania kohal on kriisist sünge taevas.“ See lause vastab kindlasti tõele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee