Eesti uudised

Sensatsioon Eesti Pangas 

SL Õhtuleht , 31. oktoober 2000, 00:00
HARULDASED TRÜKIPLAADID: Nendega trükiti 1940. aastaks 10krooniseid, mis aga kunagi käibele ei jõudnud.Foto: Eesti Pank
Vanade varahoidla riiulite demonteerimise käigus leidsid Eesti Panga turvaosakonna ja sularahaosakonna töötajad G. Reindorffi kujundatud 10kroonise pangatähe vasktrükiplaadid.

Kuigi need 1940. aastal kujundatud kümnekroonised käibele ei jõudnudki, on leid sensatsiooniline.

“Tavaliselt hävitati kõik trükiplaadid,” teab rahaajaloo uurija Ivar Leimus. “See oleks ju muidu ahvatlenud valeraha tegema.” Vahetult enne 1940. aasta juunipööret ja okupatsiooni valmistatud vormid aga õnnestus pangatöötajatel üldise segaduse käigus ära peita. “See võib isegi raha emaplaat olla,” oletab Leimus. Peaaegu kogu trükitud 10krooniste tiraaž on hävitatud. Vähesed säilinud poognad olid lahti lõikamata ja need on kogujate hulgas suured haruldused.

Kolm rahatähe esikülje rikkumata trükiplaadi positiivi ja üks negatiiv olid peidetud panga varahoidla alumise riiuli alla. Peitmisel kasutatud materjalid lubavad oletada, et need peideti pärast okupantide Eesti Panga ruumide ülevõtmist 1940. aastal, kui Eesti Pank natsionaliseeriti ja reorganiseeriti 1940. aastal NSVL Riigipanga Eesti vabariiklikuks kontoriks. Eesti kroon kehtis riigis novembrini 1940, hiljem olid käibel nii rubla kui ka kroon. 25. märtsil 1940. aastal kehtestati okupeeritud Eesti ainsaks maksevahendiks Nõukogude rubla.

Millisesse tehnoloogilisse etappi plaadid kuuluvad, ei oska Eesti Pank enne ekspertiisi öelda. Pärast ekspertiisi, puhastamist ning vajadusel ka restaureerimist antakse plaadid üle Eesti Panga muuseumile.

Olematu 10kroonine

Nominaal: 10 krooni.

Aasta: 1940.

Allkirjad: J. Jaakson, Chr. Kaarna, Joh. Rosenfeldt.

Numeratsioon: B 2 x 7 (näitab mitmekordse ja mitmekohalise numeratsiooniga on tegemist, B näitab seeriat).

Värvus: sinine.

Mõõtmed (mm): 130 x 80.

Kujundaja: G. Reindorff.

Rahapaja: Riigi Trükikoda, Tallinn.

Tiraaž: 1 710 000.

Käibele lastud: ei tulnud käibele.

Paber: Tervakoski, Soome

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee