Eesti uudised

GALERII | Hingedepäeval avati Kadrinas vanadest surnuaiaristidest Ristisalu (24)

Toimetas Madleen Vapper, 2. november 2019 19:46
Hingedepäeval avati Kadrinas vanadest surnuaiaristidest Ristisalu.Foto: Kaspar Pokk
Laupäeval avati Lääne-Virumaal Kadrinas surnuaia taga kogu Eestis unikaalne Ristisalu, mille autoriks on kunstnik Teet Suur. Ristisalu on valminud üle aegade säilinud, kuid surnuaias haudadel enam mitte kasutust leidvad metallristidest.

Eestimaal ei ole palju surnuaedu, kus ei oldaks hädas vanade metall-ristidega, mis pärinevad hooldajateta haudadelt. Kadrina tegi teednäitava sammu ja andis uue hingamise kiriku veerel roostetavale sajakonnale ristile. 

Idee Kadrina ristide eksponeerimisest kunstilise Ristisaluna sai alguse 2015. aasta aprillis, teatas Kadrina kogudus.  Otsustati, et Kadrina kiriku veerel seisvad ristid vajaksid nii enamat väärtustamist kui ka korralikku eksponeerimist. Kaasati kunstnik Teet Suur, kes on spiraalikujulise maketi „Maa ja taeva vahel“ autor. Tänaseks on kaasatud ka põhiprojekti maastikuarhitekt Rait Karus. Ristisalu ehitas vald MTÜ Arenduskoja Leader programmist  ajaloo- ja kultuuripärandit väärtustava meetme toel. Ristisalu läks maksa 56 000 eurot.
 
Ristisalu kavanditega said Kadrina kiriku külastajad tutvuda läbi kolme aasta, arvamustevihikus on talletatud ainuüksi postiiivsed hinnangud kavandatavale salule.   

Kadrinas loodetakse, et ristide kunstiline taaskasutus on abiks ja eeskujuks paljusid teisi Eestimaa kalmistuid painava ristiprobleemi lahendamiseks.