Juhtkiri

Juhtkiri | Postimehe äriabielu vene karuga (10)

Ohtuleht.ee, 1. november 2019, 19:18
Foto: Asso Pikk
Postipapa Jannseni ja aatemees Jaan Tõnissoni jalajälgedes astumist eeldava ajalehe Postimees esiküljel olev loosung „Seisame eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise eest läbi aegade“, mida on laiendatud tervele Postimees Grupile, kõlab täna eriti õõnsalt, kui juhtkond toimetusest mööda sõites hakkab raha teenima Vene propagandat edastavatele telekanalitele.

Äriloogika vastu ei saa muidugi vaielda. Kolmapäeval sai teatavaks, et Postimees Grupp teenis aprillis lõppenud majandusaastal 8,9 miljonit eurot kahjumit.

„Et meil täna on olemas Eestis inimesed, kes on valmis vaba ajakirjanduse nimel kandma ka teatavaid kulusid, on tervitatav ja teistpidi teeb see meid jällegi täiesti sõltumatuks,“ toonitas  Postimees Grupi juhatuse esimees Andrus Raudsalu. 

Päev hiljem, kui avalikuks sai uuesti sõlmitud – sest korra oldi toimetuse survel sellest loobutud – kokkulepe Venemaa propagandakanalitega, rääkis Raudsalu natuke teist juttu.

„See on puhas majanduslik otsus,“ väitis Raudsalu. 

Kuidas siis ikkagi on? Kas Postimees on sõltumatu tänu inimesele, kes on nõus kulusid kandma, või tänu Venemaa kanalitele mõjutusraha teenimisele? Tegelikult pole kumbki hea variant, kuigi teine, mis läheb vastuollu isegi organisatsiooni tuummõttega, on eriti hull. 

Tegelikult on selge, et meediaorganisatsioonil on ainult üks viis olla sõltumatu. „Ainult kasumlik toimetus saab olla päriselt sõltumatu - see annab julguse olla iseseisev, kartmatu, enesekindel, ka omaniku ees,“ kirjutas Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel. 

Igaüks ise võib arvata, kui vaba on toimetus teistsuguses st kahjumlikus olukorras ja kui vabad on nad teatud teemasid – kas siis kriitiliselt oluliste reklaamiklientide või omanikuga seotud äride – lahkamisel. Tegu pole enam mingi papa Jannseni „munade peal“ käimisega, vaid ajakirjanduslikule usaldusväärsusele vee peale tõmbamisega – antud juhul veel Vene propagandamasina tööriistaks hakates. Postimehe ajakirjanduslik toimetus, kes on sageli esile tõusnud positiivse suunanäitajana, väärib paremat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee