Eesti uudised

Aljona Suržikova: andekaid venekeelseid Eesti elanikke ühendab suur armastus Eesti vastu (1)

Kristjan Roos, 31. oktoober 2019, 17:38
Aljona Suržikova ütleb, et tema kui filmitegija peab oskama inimesi analüüsida.Foto: Erakogu
Režissöör Aljona Suržikova on võtnud ETV ja ETV+ sarjaga „Edulood“ ette tänuväärse töö portreteerida ja tuua eestlastele lähemale Eestis elavaid venekeelseid andekaid persoone.

„Neil on selline elustiil, et töö võtab enamiku nende ajast. Paljudel neist on Valgetähe orden, kõik nad armastavad Eestit ja on oma eriala suured fännid. Nad ka reisivad palju, nii Eestis kui ka väljaspool Eestit,“ toob Suržikova välja Eestis elavate venekeelsete ühiskonna- ja kultuuritegelaste ühised jooned.

ETV eetris on juba olnud lood galerist Olga Temnikovast, poliitikutest Yana Toomist ja Viktoria Ladõnskaja-Kubitsast ning fotograaf Olga Makinast. Senised osad on vaatajatele meeldinud ning nad ei ole pidanud paljuks seda ka autoritele teada anda. „Kui eetris oli lugu Olga Temnikovast – oleme temaga samast koolist –, siis sain umbes 20 kirja Lasnamäe gümnaasiumi endistelt õpetajatelt ja õpilastelt,“ toob filmitegija ühe näite. Ühtlasi on vaatajad välja pakkunud, kellest võiks veel saateid teha.

Aleksandr Ivaškevitš Venemaal Jaroslavlis.Foto: Erakogu

Sel pühapäeval kell 19.15 jõuab eetrisse portreesaade näitleja Aleksandr Ivaškevitšist. Suržikova jälgib teda muuhulgas Venemaal Jaroslavli linnas. 27 aastat stuudios Duff Tap õpetanud ja tantsinud ning 36 aastat Vene teatris töötanud Ivaškevitši loost peaks saama aimu, milline on näitleja elu argipäev. Saates näeb ka seda, kuidas Ivaškevitš teeb koostööd kuulsate režissööride ja näitlejatega.

Narva Bazari korraldaja Valeria Lavrova ja operaator Ivan Panasjuk Narva Veneetsias. Foto: Erakogu

Lisaks jõuavad peagi teleekraanile saated zooloog Aleksei Turovskist, vehklemise maailmameistrist Nikolai Novosjolovist, kirjanik P. I. Filimonovist, laulja Elina Nechayevast, ärimees Vladimir Funtikovist ja Narva Bazari korraldajast Valeria Lavrovast.

Osa neist on ka eestlastele tuntud tegelased. Kas nende kohta saab teada midagi, mida varem ei teadnud? Suržikova lubab, et kohe päris kindlasti. Võib-olla isegi liiga palju, lisab ta. Aga samas teab ta neist kõigist nüüd palju rohkem, kui ekraanile jõuab. „Ma lähen inimesele väga lähedale ja minu töö ongi selline protsess, et peab oskama inimesi analüüsida. Mulle väga meeldis Elina Nechayeva elustiil, et elus peab olema positiivne. Ta annab muusikas endast kõik ja see on ka energia. Ma arvan, et filmgi on suure energia edasiandmine ehk kõik me ju teame, et kui anname edasi midagi head, siis see tuleb ka tagasi,“ tutvustab Suržikova enda kui filmitegija rolli.

Vaimustus Turovskist

Filmiloojat ennast üllatavad persoonid, kellelt on midagi õppida. „Meie sarja kõik osalejad on oma ala absoluutsed professionaalid. Neid kõiki tuntakse oma valdkonnas. Minu jaoks oli väga huvitav filmida Aleksei Turovskit. Ma sain nii palju uusi teadmisi, sest ta oskab rääkida huvitavalt ja teab põnevaid fakte. Nagu tema poeg Mattias oma isa kohta ütles, oleks tal kui sisse/välja lülitamise nupp – sa tuled tema juurde ja ta külvab su infoga üle,“ toob Suržikova näite.

Aleksei Turovskit filmides sai Aljona Suržikova palju huvitavaid uusi teadmisi.Foto: Erakogu

Kuna ETV+ kanalis on saadete järjestus pisut teine, saab armastatud zooloogi Turovski saadet vaadata samuti sel pühapäeval, aga kell 20.30. Muuhulgas räägib saates ta hea sõber, kirjanik ja filmi „Viimne reliikvia“ stsenarist Arvo Valton sellest, kuidas Turovski ta raamatuid tõlkis.

ERR-i kodulehel saab juba eetris olnud saateid ka järele vaadata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee