USA president Donald Trumpi tagandamisprotsess kulgeb edasi avalikult.Foto: Jonathan Ernst / Reuters / Scanpix
Viljar Voog 31. oktoober 2019 17:29
USA esindajatekoda otsustas neljapäeval, et president Donald Trumpi tagandamisprotsess, mis varasemalt on jäänud salajaste ülekuulamiste raamidesse, jätkub avalikult. Otsus sündis häältega 232-196. Vastu hääletasid kõik vabariiklased ja kaks demokraati.

Trump on USA demokraatide tule all, sest soovis telefonikõnes oma Ukraina kolleegi Volodõmõr Zelenskiga, et too alustaks uurimist oma poliitilise rivaali Joe Bideni poja Hunteri tegevuse kohta Ukraina energiafirmas Burisma. Samal ajal ei edastanud USA Ukrainale lubatud militaarabi.

Demokraatide väitel on kaks sündmust omavahel seotud ning tegu võõrriigi survestamisega isikliku kasu eesmärgil. Vabariiklaste, sealjuures ka president Trumpi sõnul mingit „käsi peseb kätt“ motiivi mängus polnud.

Hääletustulemused Foto: Kuvatõmmis/C-SPAN

Ukraina skandaali tõttu otsustas esindajatekoda, kus enamus kuulub demokraatidele, algatada Trumpi tagandamisprotsessi. Seni on see kulgenud suletud uste taga – tunnistajate ütluste detailid on küll avalikusesse jõudnud, kuid seda ülekuulamisel osalenud poliitikute suu läbi.

Vabariiklaste jaoks oli tegu suure õigusteriivega – nad väitsid, et Trumpi tagandamisprotsess peaks kulgema avalikult. USA seadustes seda nõuet otseselt pole, kuid viimased kaks korda, Richard Nixoni Watergate’i ning Bill Clintoni minetiskandaaliga, on nõnda olnud.

Üllatuslikult otsustasid demokraadid rivaalidele selle nädala algul lõpuks vastu tulla – tõenäoliselt usust, et suletud uste taga on öeldud juba palju skandaalset ning ees ootavate ülekuulamiste tulemusel pöördub avalik arvamus aina rohkem Trumpi vastu. Avalikud ülekuulamised peaksid algama paari nädala pärast.

Samas tähendab neljapäevane otsus, et presidendil on rohkem õigusi enda kaitsmiseks – maailma kõrgeimate panustega poliitmängu saavad sekkuda tema advokaadid.

Barack Obama valitsuses asepresidendi ametit täitnud Joe Biden oli skandaalse telefonikõne hetkel ülekaalukas favoriit saamaks 2020 presidendivalimistel demokraatide kandidaadiks. Praeguseks on tema eduseis parteirivaalide, eriti Elizabeth Warreni ees, kahanenud. Kolmandat kohta demokraatide arvamusküsitlustes hoiab Bernie Sanders. Vabariiklased seavad seal teiseks ametisajaks üles Trumpi.