Juhtkiri

Juhtkiri | Avalik huvi ilmutas end igal sammul (6)

ohtuleht.ee, 1. november 2019, 17:28
Oportuniteet, millega lõpetati valeütluste andmises süüdistatud Mary Krossi kriminaalasi, on definitsiooni järgi kriminaalmenetluse lõpetamine süüdistatava ja prokuröri kokkuleppena avaliku menetlushuvi puudumise korral ja kui süü ei ole suur. Süüdistatav ei pea end sel juhul süüdi tunnistama, ent eeldus on, et tegu on siiski toime pandud. Karistusregistrisse märget ei lähe, kuid Mary Kross peab riigituludesse tasuma 3000 eurot.

Mis on pildil valesti, teab igaüks, kes vaevus jälgima valesüüdistuse tagajärjel lahvatanud avalikku arutelu teemal, kas ühe parlamendierakonna – EKRE – õõvastav retoorika innustab erakonna toetajaid räigeteks isiksusevastasteks rünnakuteks. EKRE sümboolikat kandvad välismaalast kividega loopijad olid väljamõeldis, ühe erakonna vajadus end süüdistuste eest kaitsta ning ühiskondlike pingete kasv aga reaalne tulem.

Nii on raske nõustuda mõttekäiguga, et tegu on justkui ohvriteta kuriteoga, olgugi et tõepoolest ei valetatud konkreetse inimese kohta. Röövi kohta valetaja halvendab paljude inimeste turvatunnet ka siis, kui kedagi nimeliselt ei süüdistata (ja sellistes asjades on kohus varem avalikku menetlushuvi tuvastanud).

Prokuratuuril on kahtlemata õigus, et avalik huvi on olemas Mary Krossi isiku suhtes, kes on tuntud reformierakondlase ja pikaajalise riigikogu liikme Eerik-Niiles Krossi abikaasa. Ent meenutame, et suur avalik huvi selle juhtumi vastu oli olemas juba siis, kui Mary Krossi seotus Facebookis kirjeldatud intsidendiga ekrelaste ja välismaalase vahel polnud isegi veel teada. Ja kas keegi vaevuks menetlema väidetavalt altkäemaksuna saadud üheksaeurost juukselõikust, kui süüdistatav poleks Tartu endine abilinnapea? Isik on loomulikult oluline, ent mitte ainult.

Kohtuasja lõpetamine oportuniteediga, millest võib välja lugeda soovimatust juhtunu tegelikke asjaolusid välja selgitada, annab alust vandenõuteooriateks ja tõmbab kahtlustusevarju prokuratuurile endale. Viimast saadavad aga ilma selletagi süüdistused poolte valimises poliitilises võitluses.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee