Poliitika

VALEDEVÕRK: kas Jakko Väli palkamise kohta vassib Kert Kingo või EKRE juhtkond? (81)

Marvel Riik, 31. oktoober 2019 16:48
Jakko Väli.Foto: Ilmar Saabas / Ekspress Meedia
Avalikkuses on lendu lastud erinevaid versioone selle kohta, kes otsustas ja tõi endise väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kert Kingo nõunikuks Jakko Väli. EKRE esimees Mart Helme kinnitab, et tema ja erakonna juhtkond said Väli palkamisest teada tagantjärele.

Viimastel nädalatel on EKRE ministrite sõnumid läinud omavahel risti. Endine väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo ütles kõigepealt riigikogu kõnepuldis rahvasaadikutele, et tema pole Jakko Väliga kohtunud. EKRE juhtkond jällegi väitis seepeale, et Kingo uuest nõunikust saadi teada tagantjärele ehk puudus igasugune kontakt Väliga. Jakko Väli aga ütles usutluses Eesti Ekspressile, et on rääkinud EKRE tuumikuga (loe: Helmetega) ning siis Kingoga. Kes vassib?

EKRE esimehe Mart Helme selgitusel on Väli käinud praktiliselt kõikide EKRE ministrite juures ning küsinud tööd, sealhulgas ka tema enda käest. „Need suhtlused käisid valdavalt üle sotsiaalmeedia või e-kirjade teel. Mina ei ole Jakko Välit näinud kaua aega,“ kinnitab ta.

Mart Helme. Foto: Aldo Luud

Samal teemal

Mart Helme teadmisel ei ole Väli kohtunud ka Kert Kingoga, sest suhtlus nende vahel käis internetis. „Seda, et tööleping Väliga on sõlmitud, sellest sain ma teada alles siis, kui see teadmine tuli avalikuks,“ sõnab Helme.

Seega ei olnud erakonna juhtkonnal mingit aimu, kelle Kingo võtab või oli endale nõunikuks võtnud. „See ei ole tavapärane praktika. Üldiselt me oleme ikkagi seda meelt, et tahaksime kokku leppida, vähemalt ministrite vahel, juhatuse tasandil, et me teaksime, kes keda tööle võtab,“ selgitab Helme. „Kui kuulsin, et Kert Kingo on Jakko Väliga sellise asja teinud, siis ütlesin, et siit tuleb ainult pahandusi. Nii see ka läks. Tunnen teda piisavalt kaua, et teda mitte soovitada mõnele meie ministrile nõunikuks.“

Jakko Väli rääkis Eesti Ekspressile antud intervjuus, kuidas ta värvati EKRE ministri nõunikuks ja kuidas ta andnuks Kert Kingole palju parema maine. Väli mainis, et asjaajamine nõunikukoha suhtes läks kiirelt üle Kingo kätte: „Aga asju otsustab Perekond, kõiki selliseid asju,“ sõnas Väli, kelle meelest oli tal Perekonna ehk siis Helmete heakskiit olemas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee