Maailm

REAMEES RAMIL ŠAMSUTDINOV – massimõrvar või dedovštšina ohver? (30)

Aadu Hiietamm, 1. november 2019, 11:00
PÄRAST VERESAUNA: Reamees Ramil Šamsutdinov (paremal) sõjaväepolitseiniku valvsa pilgu all.Foto: svoboda.org
Venemaal Taga-Baikali krais asuvas sõjaväeosas laskis reamees Ramil Šamsutdinov eelmisel reedel maha kaheksa teenistuskaaslast ja haavas raskelt kahte. Mis viis niisuguse tragöödiani?

Venemaa kaitseministeerium põhjendas esmalt juhtunut ajateenija närvivapustusega. Esmaspäeval otsustas Tšita sõjaväekohus Ramil Šamsutdinovi kaheks kuuks vahistada. Kohtus süüdimõistmisel ootab teda kaheksa inimese mõrvamise ja kahe haavamise eest eluaegne vanglakaristus.

Isa sõnul kutsuti poeg armeesse 2. juulil. Ta on veendunud, et tragöödia põhjus peitub dedovštšinas. Täpsemalt sulgesid ohvitserid toimuva suhtes, seal hulgas alanduste ja solvangute suhtes silmad. Isa lisas, et Ramil oli kannatlik ja raudsete närvidega ning pigem kannatas kui astus konflikti.Armeesse minekuks valmistus juba lapsepõlvest alates. Nüüd aga laskis ta kaheksa inimest maha. See tähendab, et eelnevalt pidi midagi väga hullu juhtuma.

Suruti näoga tualettpotti

Isa arvamust toetab ka Taga-Baikali sõduriemade komitee esimees Valentina Mordova, kelle sõnul sundis vanemleitnant Danil Pjankov reameest küürima valvavahetuse hoone tualetti. Ramil Šamsutdinov täitis käsu, kuid leitnant ei jäänud tehtuga rahule ning nõudis puhastuse kordamist. Kui Šamsutdinov keeldus, siis süüdistas Pjankov teda sabotaažis ja surus reamehe nägupidi tualettpotti. Šamsutdinov avaldas seejärel ohvitserile ka füüsilist vastupanu, mille järel käskis Pjankov teistel ajateenijatel teda kasvatada.

Viis aastat tagasi samas väeosas teeninud mees rääkis Tjumeni veebiväljaandele 72.RU, et sealne teenistus on halvim periood tema elus. Väeosas valitses jõhker dedovštšina ning nooremaid ajateenijaid alandati kuidas jõuti. Näiteks nägupidi tualettpotti surumised olid täiesti tavalised.    

Gornõi asulas väeosas Nr. 54160 toimunud massimõrva uuriv Venemaa kaitseministeeriumi komisjon teatas aga, et mingit vägivalda reamees Ramil Šamsutdinovi suhtes ei ole tarvitatud ning teda võis sundida raskele kuriteole isikute vaheline konflikt ja psühholoogiline sobimatus ühe ohvitseriga. Lisaks võis kuriteole soodustavalt mõjuda valveteenistuse aegne suurenenud psüühiline koormus.

Olgu lisatud, et väeosa Nr. 54160 on salajane väeosa ning selle valve all on strateegiline tuumarelvastus.  

Vene sõjaväes ei tapeta just iga päeva kaheksat sõjaväelast. Seetõttu uurisid ajakirjanikud Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskovi arvamust. Muu hulgas küsiti, kas juhtunu annab tunnistust armeereformi läbikukkumisest, sest dedovštšinat ei ole suudetud välja juurida? 

Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri PeskovFoto: TASS/Scanpix

Peskov pidas küsimuse niisugust püstitust kohatuks. Ta ütles, et tegemist oli üksikjuhtumiga, tragöödiaga. "Kindlasti tuleb seda uurida, kuid enne tõeliste põhjuste selgumist on ebaprofessionaalne teha järeldusi armeereformi tulemuste kohta," rõhutas Peskov.

Petitsioonis nõutakse Šamsudtinovile vabadust 

Portaalis change.org kogutakse praegu allkirju petitsioonile "Vabadus Ramil Šamsutdinovile". Sellele on allkirja andnud ligi 20 000 inimest. Venemaa presidendile Vladimir Putinile, kaitseministrile Sergei Šoigule ja veel üheksale isikule adresseeritud petitsioonis rõhutatakse, et dedovštšinal ei tohi olla armees kohta ning  Ramil Šamsutdinov tuleb mõista õigeks ning saata rehabilitatsioonikeskusesse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee