Poliitika

VIDEOD | Mart Helme: Mary Krossi kohtuasja lõpetamise põhjendus on absurdne (104)

Johanna-Kadri Kuusk, 31. oktoober 2019 12:06
Foto: Marvel Riik
Valitsuse iganädalasel pressikonverentsil osalevad peaministrit asendav siseminister Mart Helme, riigihalduse minister Jaak Aab, sotsiaalminister Tanel Kiik ning välisminister Urmas Reinsalu. Pressikonverentsi eel kõlas ansambli Hübriid lugu „Võõra linna tuled“, millega võeti vastu tänane juubilar Mart Helme.

Samal teemal

Puude taotlus lihtsamaks ja püsivamaks

Sotsiaalminister Kiik tõi esile selle, et käiku on lastud eelnõu, millega loodetakse vähendada puudega seonduvat paberimajandust ja bürokraatiat. Plaanitakse ära kaotada see, et iga kolme aasta tagant peab uuesti puuet taotlema. „See on inimliku väärikuse mõttes vajalik muudatus,“ sõnas Kiik. 

Plaan on muuta seadust nii, et puuet oleks võimalik taodelda pikemaks perioodiks kui kolm aastat. Mis puutub lastesse, siis vanemate ja ametnike vaeva vähendamiseks saaks uue seadusega puuet taotleda kuni lapse 16aastaseks saamiseni. See on vanus, kui inimene muutub Eestis seaduse silmis töövõimeliseks inimeseks. 

Mary Krossi kohtuasja lõpetamine

Neljapäeva hommikul selgus, et Mary Krossi kohtuasi lõpetatakse vähese avaliku huvi tõttu. Mart Helme ei ole selle lahendusega nõus.

„See on absurdne põhjendus ja see on ka kahepalgeline, kui meil viimastel nädalatel on olnud palju juttu valetamisest, siis ka siin on tegemist valetamisega,“ sõnas ta. Samas ei ole siseministri sõnul EKRE-l plaani asja mainekahju tekitamise eest edasi kaevata. „Elvis Presley oli vist see, et kui talle öeldi, et temast on inetu artikkel kirjutatud, siis tema küsis, kas tema nimi on õigesti kirjutatud. Mõtlevad inimesed saavad aru, et see põhjendus ei ole pädev.“

Helme sõnul on Krossi juhtumis näha n-ö „kummist joonlaua“ kasutamist. „Minu arvates on see Eesti riigile ja õigusriigile väga ohtlik tendents.“

Ka välisminister Reinsalu ei ole kohtus toimunuga nõus. „See lahendus on mõistetamatu. Prokuröril on õigus selles, et avalikku huvi ei mõõdeta vaid sellest, kui suur on uudishimu. Seda mõõdetakse selles, kui tähtis see süütegu on ja kui oluline on selle motiiv. Kas see inimene võib uuesti selle teo toime panna ja üldiselt, kas ühiskonnas julgustab selle karistamata jätmine kordumist? Näeme, et vande all valetamise trend on tegelikult kasvav,“ sõnas ta.

Reinsalu sõnul lasi prokurör märgist mööda sellega, et ta jättis uurimata motiivi, miks vande all valeütlusi anti. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee