Maailm

VIDEO | USA avaldas videomaterjali rünnakust al-Baghdadi kompleksile (9)

Toimetas Aare Kartau, 31. oktoober 2019 10:32
Kindral Kenneth McKenzie selgitas operatsiooni käiku.Foto: AFP/Scanpix
USA kaitseministeerium avaldas esimesed õhufotod ja videoklipid Põhja-Süürias toimunud haarangust ISISe liidri Abu Bakr al-Baghdadi kompleksile, mis lõppes mehe surmaga.

Kolmapäeva öösel avaldatud mustvalge video näitab, kuidas ameeriklaste helikopterid õhust vaenlaste võitlejate vastu tule avasid, mille järel liikusid maapinnal olevad ameeriklaste eriüksused kompleksi. Baghdadi põgenes tunnelisse, ent tappis end pommivööga. 

Samal teemal

Pärast operatsiooni hävitati kompleks õhust täppisjuhitava laskemoonaga, vahendab The Guardian. USA keskväejuhatuse ülem kindral Kenneth McKenzie sõnas, et pommitamine toimus alles siis, kui kõik ellujäänud olid kompleksist evakueeritud. Hooned hävitati, kuna kardeti, et Türgi piiri lähedal asuv koht võib saada ISISe järgijatele pühapaigaks.

Kindrali sõnul pole tal võimalik midagi täpset rühmituse juhi viimaste hetkede kohta väita, vaid seda, et ta laskus koos kahe lapsega tunnelisse ning lasi end seal õhku. McKenzie ei kinnitanud ka seda, et al-Baghdadi veetis oma viimased hetked „nuttes ja niutsudes“, nagu president Trump seda kirjeldas. Samuti mainis kindral, et laupäevast operatsiooni planeeriti hoolikalt ning see polnud kuidagi seotud Trumpi käsuga viia väed Põhja-Süüria piirilt minema. „Kuigi oleks olnud mugav sealseid baase kasutada, on USA sõjaväel võimalused peaaegu igale poole minna,“ lisas keskväejuhatuse ülem.

McKenzie mainis, et USA-l pole mingeid illusioone, nagu oleks nad ISISe hävitanud. Ta arvas, et rühmitus üritab liidri surma eest kätte maksta. Siiski oli operatsioon ja al-Baghdadi surm kindrali meelest edusammuks, mis vähendab ISISe võitlusvõimet.

Samal teemal

30.09.2019
WASHINGTON POST: Abu Bakr al-Baghdadi reetis tema lähedane abiline
29.09.2019
Trump avaldas foto kangelaskoerast, kelle abiga tabati ISISe liider
29.09.2019
PENTAGON: ISISe juht Abu Bakr al-Baghdadi maeti merre
28.09.2019
ISISe juhi surmani viinud operatsioon kandis tema seksiorja nime