Eesti uudised

Kitsekasvatajad: müügiks toodetud piimast puukentsefaliiti ei saa (6)

Maaleht, 31. oktoober 2019 07:59
KitsFoto: Aldo Luud
Igal aastal kuuleb uudiseid, et mõned inimesed on kuumutamata kitsepiima joomise järel nakatunud puukentsefaliiti, ent kitsekasvatajate sõnul saab seda viirust piimast eemal hoida.

Juulis teavitas terviseamet, et Hiiumaal on nakatunud kolm last puukentsefaliiti, ka laste vanaisal olid kerged haigusnähud – kahtlus langes kitsepiimale, mida talus toodeti ja tarbiti eelnevalt kuumutamata. Seepeale hoiatas terviseamet kuumutamata kitsepiima joomise eest, mis mõjus kohe kitsepiimatoodete müügile, eriti toorpiimale.

„Meil on puugi tõenäosus ikka väga väike,“ kinnitas Võrumaal asuva Andri-Peedo kitsetalu peremees Kermo Rannamäe, kes on seda meelt, et kõik need kitsepidajad, kes oma toodangut müüvad, on võtnud kasutusele puukentsefaliiti ennetavad meetmed, aga võib-olla oma tarbeks paari looma pidajad pole seda teinud.

Andri-Peedo talu perenaise Linda Pajo sõnul kasutatakse puukide vastu näiteks n-ö triiburavimeid, mis tilgutatakse looma turjale, ent Maaülikooli professor Arvo Viltrop arvas, et see ravim ei välista puugirünnet täielikult ning pikemaajalise kasutamise korral võib puukidel välja kujuneda resistentsus.

Refereeritud artikli täistekst Maalehes.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee