Mart HelmeFoto: Aldo Luud
Toimetas Hindrek Pärg 30. oktoober 2019 19:58
Siseminister Mart Helme kohtus kolmapäeval Võrus kriisikomisjoni liikmete ning päästeametiga, et arutada nädalavahetusel tekkinud kriisiolukorra põhjuseid ning elutähtsate teenuste paremat tagamist tulevikus.

„Elektri kadumisel on haavatav kogu riik,“ sõnas siseminister Mart Helme siseministeeriumi pressiteate vahendusel „Elutähtsad teenused on ristsõltuvuses – elektrivõrgu toimimisest võib sõltuda side, toasoe, bensiinijaamade töö, joogivee ja toidu olemasolu ning säilimine. Side toimimine omakorda on aluseks paljude teiste teenuste toimimisele, seetõttu on oluline kehtestada ka sellele toimepidevuse nõuded. Antud juhul kadus Võrus mobiilside elektri kadumise järel 15 minutiga.“

Helme rõhutas, et vaatamata riigiasutuste ja -ettevõtete vastutusele elanikele elutähtsaid teenuseid pakkuda, tasub ka inimestel endil kriisiolukordadeks valmis olla. „Kui elekter on farmis, kaupluses, tööstusasutuses kriitilise tähtsusega, siis peabki ettevõtja või teenuse osutaja generaatori hankima, sest elektrivõrgud ei saa kunagi täiesti tormikindlaks – elektri katkemise põhjus võib olla ka muu kui torm või muu ilmastikunähtus,“ rääkis siseminister.

„Ühtlasi peaks olema suurem ka tanklate arv, kust saab kütust ka elektrikatkestuste korral ning need peaksid asuma Eesti erinevates osades. Toimivatest tanklatest peab aga kriisisituatsioonides info jooksvalt kättesaadav olema,“ ütles EKRE esimees. 

Kohtumisel arutati lisaks veel kohalike omavalitsuste rolli kriisideks valmistumisel ning elanike teavituse ja käitumisjuhiste andmise korraldamisel.

Kolmapäevase kohtumise järel kutsub siseminister novembris toimuvale kriisikomisjoni istungile ka riigihalduse ministri ning majandus- ja taristuministri.

Elektrilevi: suuremad asulad Viljandimaal ja Kagu-Eestis saavad kolmapäeva õhtuks voolu tagasi

Elektrilevi teatas kolmapäeva pärastlõunal pressiteates, et tormikahjude tõttu on vooluta veel 2900 klienti. Ettevõte on täna taastanud elektriühendust suuremates Viljandimaa ja Kagu-Eesti asulates, kes seni veel vooluta olid.

„Oleme praeguseks mitmetes suuremates asulates ühenduse taastanud ning töötame selle nimel, et täna (kolmapäev - toim.) õhtuks oleks kõikides suuremates Viljandimaa ja Kagu-Eesti asulates elektriühendus taastatud,“ ütles Elektrilevi käiduvaldkonna juht Andres Tõnissaar.

„Viimaste tormikahjude kõrvaldamine on kõige keerulisem osa. Rikkeid on endiselt veel palju ja ühe rikke lahendamisega saame ühenduse taastada suhteliselt väiksele hulgale inimestele. Kagu-Eesti ja Viljandimaa rikete lahendamisega tegeleb endiselt üle 70 rikkemeeskonna ning kõik meie jõud on suunatud sellele, et elektriühendus taastada,“ lisas ta.