ohtuleht.ee 30. oktoober 2019 17:10
Õpitakse teatavasti vigadest. Küllap ei unune paljudel Lõuna-Eesti elanikel niipea, mida tähendab esimese kategooria tormihoiatus, mida selleks puhuks koju varuda ning kuidas sellise tormi ajal käituda. Kuidas tagada, et see info jõuaks inimesteni järgmise kriisi eel, on mõttekoht valitsusele. Kuni paarimiljonist rahalist kahju ning inimeste ja loomade kannatusi, mida pühapäeval Eestit kõvasti räsinud torm põhjustas, saanuks vaevalt täielikult ära hoida, ent õige käitumise korral arvatavasti vähendada küll.

Üks valusamaid õppetunde möödunud nädalavahetusest on, et varuplaani tegemiseks on kriisi ajal juba hilja. Kui side kaob, pole võimalik küsida kilomeetrite kaugusel elavalt naabrilt laenuks generaatorit või seda, kus asub lähim elektrikatkestuste ajal töötav tankla. Kahjuks annavad kütuseotsinguil päästeautode ringivuramine mööda Võru linna ja vajadus tuua haigla generaatori tööks vajalikku kütust Elvast tunnistust peataolekust kõrgeimal tasemel. Kooskõlastamata näis ka avalik kommunikatsioon, kui ülekoormatud haigla soovitas hädasolijail abi otsida kaugemalt, ent päästeamet teatas, et autoga sõitmist tuleks üldse vältida. On vaid puhas õnn, et tarkvararike, mis jättis häirekeskuse numbri 20 minutiks tummaks, juhtus kuu aega varem ja mitte tormiööl, kui hädaabikõnede hulk kasvas hüppeliselt. Kuid varuplaan puudub tänini selleski, kuidas saavad elanikud keskusega ühendust siis, kui rike peaks korduma.

Kas suurem süü lasub seejuures eelmisel või praegusel valitsusel või hoopis ihnetel ettevõtjatel, kes pole raatsinud hankida generaatoreid, polegi nii oluline. Tähtsam küsimus on, kuidas talve eel riigi vastupanuvõimet kriisideks tõsta. Kui opositsioonijuht Kaja Kallase ettepanek valitsusele loovutada katuseraha hoopis strateegilisteks investeeringuteks paistab liiga uljas, siis kuidas kõlab riigikontrolör Janar Holmi mõte, et iga kriisiõppuse kohta tuleks hankida üks generaator (asendamaks haiglate sõjaeelseid masinaid) või rongijuhtidele mootorsaag?