Maailm

KRIIS: mõjukas parteikaaslane soovitab Angela Merkelil liidukantsleri kohalt lahkuda (9)

Toimetas Aadu Hiietamm, 30. oktoober 2019 09:00
Angela MerkelFoto: EPA/Scanpix
Tänavune aasta on olnud Saksamaa kristlikele demokraatidele tõeline katastroof.

Nii kaotas Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) Euroopa Parlamendi valimistel võrreldes eelmiste valimistega 6,4%, Saksimaa liidumaa valimistel 7,3%, Brandenburgi liidupäeva valimistel 7,4% ja äsja pühapäeval toimunud Tüüringi liidumaa valimistel koguni 11,7% valijate häältest. CDU mõjukas poliitik Friedrich Merz peab kriisi eest peavastutajaks liidukantsler Angela Merkelit ja soovitab tal ameti maha panna, vahendab Kronen Zeitung.

Friedrich MerzFoto: Imago/Scanpix

Samal teemal

Friedrich Merzi arvates on valijad avaldanud umbusaldust nõndanimetatud suurele koalitsioonile, mis Angela Merkeli juhtimisel praegu Saksamaad valitseb. Kristlike demokraatide kõrval kuuluvad suurde koalitsiooni sotsiaaldemokraadid, kelle tulemused tänavustel valimistel on olnud veelgi halvemad. 

CDUd  18,5 aastat juhtinud Angela Merkel mullu detsembris toimunud valimistel oma kandidatuuri enam ei esitanud, kuid teatas, et soovib jätkata liidukantsleri ametis järgmiste korraliste valimiseni 2021. aasta sügisel. CDU uueks juhiks valiti Hamburgis toimunud kongressil Annegret Kramp-Karrenbauer, kes kogus 517 häält. Kümmekond aastat suurest poliitikast eemal olnud Friedrich Merzi toetas 482 delegaati. Annegret Kramp-Karrenbaueri võit oli ka Angela Merkeli võit. Asjata ei ole Kramp-Karrenbaueri hüüdnimi mini-Merkel.

Friedrich Merz ütles pärast valimistulemuste selgumist, et loomulikult oleks ta ise meelsasti võitnud. Kaotusele vaatamata kutsus ta kõiki oma poolehoidjaid toetama uut parteijuhti.

Annegret Kramp-Karrenbauerist sai tänavu suvel ka Saksamaa kaitseminister, kuid tema populaarsus rahva seas on olematu. Mullustel parteijuhi valimistel Kramp-Karrenbauerile napilt alla jäänud Merz teda siiski ei süüdista ning lubas ka raskedel aegadel talle jätkuvalt toetust. Merkeli rolli üle tuleb aga Merzi arvates 22. ja 23. novembril Leipzigis toimuval CDU kongressil avalikult diskuteerida ning loodetavalt tehakse ka õiged otsused. Poliitikaekspertide arvates tahab Merz saada järgmistel üleriigilistel valimistel ise CDU liidukantslerikandidaadiks. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee