Juhtkiri

Juhtkiri | Torm paljastas kehva valmisoleku (6)

ohtuleht.ee, 28. oktoober 2019, 19:01
Kui ääremaa elanikele terendab perspektiiv jääda elektrita suisa mitmeks ööpäevaks, siis pühapäeval vastu südaööd tagasi tulnud vool võis panna pimedaks kummituslinnaks muutunud Võru inimesi kergendatult ohkama. Iseasi, kui leplikult saab suhtuda sellesse, et iga tugevama tuule tagajärjel jääb elektrita kümneid tuhandeid majapidamisi, mis seisavad silmitsi mitte üksnes isiklike puudujääkidega kriisiks ettevalmistumisel, vaid ka loodusjõududele alla vanduva riigiga.

Et Võrus tingis ulatusliku elektrikatkestuse Eleringi Võru alajaama lendu läinud plekk-katus, ei saa kõiki kahjusid ajada mäsleva looduse süüks, sest infrastruktuuride vastupidavuse eest vastutavad ikkagi inimesed ja sügisesed tormid ei tohiks kellelegi üllatusena tulla – tormihoiatus oli pealegi antud. Nõrku kohti paljastus aga ridamisi teisigi, kui elektrigeneraatoritel töötav Lõuna-Eesti haigla ei suutnud vastu võtta uusi patsiente, suletud tanklatest ei saanud kütust kätte isegi päästeautod, tormile pidi alla vanduma riigiasutustele ja omavalitustele suhtlemiseks vajalik riiklik internetivõrk ning järgmisel päeval oli häiritud isegi piiriületus Luhamaa piiripunktis. Võib vaid loota, et kõrgtehnoloogilise piiripunkti projekteerimisel on võimalike elektrikatkestustega juba arvestatud, sest ei ole näha, et käiks vilgas töö nende eos ärahoidmiseks.

Olgu riik kahjude kõrvaldamisel kui tahes kiire ja tubli, ei korva see ääremaa elanikele ebakindlust, mida tekitab võimalus saada mugavustest nagu voolav vesi, soe toit, telefonside ja internetiühendus igal hetkel määramata ajaks ära lõigatud, või kui suurt kahju kannatavad kohalikud ettevõtted. Küll aga võib arvata, et üks isetekkeline kriisiõppus on kordades efektiivsem meeldetuletus piisavas koguses konservide, tikkude ja muu vajaliku varumiseks kui päästeameti teavituskampaaniad. Seegi hea, aga veelgi parem oleks, kui neid kriisivarusid nii sageli tarvis ei läheks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee