Kayla Mueller (1988–2015). Foto on tehtud 2013. aastal Arizonas.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aadu Hiietamm 28. oktoober 2019 15:00
Valge Maja riikliku julgeolekunõunik Robert O´Brien teatas, et ISISe juhi Abu Bakr al-Baghdadi surmaga lõppenud operatsioon Süürias kandis Kayla Muelleri nime. Kes oli see naine?

Terroriorganisatsioon ISIS röövis USA kodaniku ja inimõigusaktivisti Kayla Muelleri 2013. aasta augustis Süürias Aleppo linnas. Väidetavalt viidi Kayla Mueller ISISe juhtivliikme Abu Sayyafi koju, kus terrorirühmituse juht Abu Bakr al-Baghdadi käis teda regulaarselt vägistamas.

Niisugust infot jagasid Abu Sayyafi naine ja kaks teismelist jeziidi tüdrukut, keda samuti hoiti seksiorjadena vangistuses ja kel hiljem õnnestus ameeriklaste abiga vabadusse pääseda.

Kayla Mueller suri 6. veebruaril 2015 tollases ISISe keskuses Raqqas. ISISe väitel hukkus ta Jordaania sõjalennukite korraldatud õhurünnakus. USA ei ole seda versiooni ametlikult kinnitanud.  

Abu Bakr al Baghdadi surm tõmbas Arizona osariigis elavatel Kayla Muelleri vanematel Marsha ja ja Carl Muelleril vanad haavad lahti. „Kus on Kayla?“ küsis Marsha Mueller ajalehes Arizona Republic pärast seda, kui ta oli kuulnud ISISe juhi surmast. Teatavasti ei ole tema surnukeha seni leitud.

Trump ootab populaarsuse tõusu

USA president Donald Trump loodab, et suure võiduna esitatud ISISe juhi tapmine tõstab tema populaarsust ajal, kui järgmiste presidendivalimisteni jääb pisut üle aasta. Tõenäoliselt need lootused ka täituvad, kuid kõigi märkide järgi jääb populaarsuse tõus lühiajaliseks.

KRIISIJUHTIMISKESKUSES: USA president Donald Trump (keskel) jälgis koos asepresidendi Mike Pence'i (vasakult teine) ja kaitseministri Mark Esperiga (paremalt kolmas) Kayla Muelleri nime kandvat operatsiooni. Foto: Reuters/Scanpix

Teatavasti tõusis eelmise presidendi Barack Obama populaarsus pärast al-Qaeda juhi Osama bin Ladeni tapmist 2011. aasta mais 46%lt 56%le ja kukkus seejärel taas 46%le. Osama bin Laden oli aga ameeriklaste silmis hoopis suurema tähendusega kui ISISe juht Abu Bakr al-Baghdadi. Kui Osama bin Laden vastutas 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute eest, siis ISISe juht Abu Bakr al-Baghdadi oli ameeriklaste poolt vaadatuna suht kauge tegelane.

Venemaa kahtleb Trumpi jutus

USA president Donald Trump tänas teatavasti ka Venemaad, kes lubas operatsioonis osalenud kaheksal helikopteril oma kontrolli all olevast Süüria õhuruumist läbi lennata.

Venemaa kaitseministeeriumi esindaja Igor Konašenkov seevastu väitis, et tema ei tea taolisest kooskõlastusest midagi. Samuti tuleks USAl Konašenkovi sõnul esitada konkreetsed tõendid Abu Bakr al-Baghdadi surma kohta. Ja isegi siis, kui Donald Trumpi jutt Abu Bakr al-Baghdadi surma kohta tõepoolest paika peab, ei ole sellel operatiivset tähendust olukorra arengule Süürias, lisas Venemaa kaitseministeeriumi esindaja.

Võimalik, et Igor Konašenkov räägib niisugust juttu vaid kadedusest, sest Venemaa kaitseministeerium väitis juba 16. juunil 2017, et Abu Bakr al-Baghdadi hukkus 28. mail Raqqa lähistel sooritatud õhurünnakus. Juba varsti aga selgus, et see info ei vasta tõele ning ISISe juht on endiselt elus.

Karta on kättemaksu

Soome ISIS-e asjatundja, riigikaitsekõrgkooli dotsent Antti Paronen ütles Abu Bakr al-Baghdadi surma kommenteerides, et see või kaasa tuua kättemaksulaine, vahendab YLE Uutiset. Paroneni arvates saab ISIS kasutada juhi surma oma propagandas ning teha temast märtri.

Ta lisas, et ISIS-e kui organisatsiooni jaoks Abu Bakr al-Baghdadi surm suurt kaotust ei tähenda. Terroriorganisatsioon on ette valmistunud selleks, et juhid võivad hukkuda ja tuleb minna sissisõtta ning korraldada terrorirünnakuid. Tõenäoliselt on kättemaksuaktsioone oodata eelkõige Iraagis ja Süürias, kuid kindlasti soovitakse sihikule võtta sihtmärgid lääneriikides.