Foto: Aldo Luud
Ohtuleht.ee 27. oktoober 2019 17:38
Kui vahepeal tundus, et EKRE on vähemalt väliselt suutnud maha rahuneda ja valitsemisasju tsiviliseeritult ajada, siis nädalavahetus kinnitas, et kingsepp jääb ikka oma liistude juurde.

Olukorras, kus riigil pole väliskaubandus- ja IT-ministrit, ei oota ju keegi võimuerakonna volikogult hoopis avaldust LGBT-ühenduste riikliku rahastamise lõpetamise vajaduse kohta. Esiteks rünnatakse hoopis Keskerakonna ministri tegutsemisala, teiseks on tegu paarikümne tuhande euroga, mis moodustab mikroskoopilise osa riigieelarvest. Ja tagatipuks on ju ka erakonnad ja EKRE ise ideoloogiline kodanikeühendus, keda riik ülal peab.

EKRE ministrikandidaatide nimekirja pikenemine esialgu nimetatud paari-kolme asemel seitsme-kaheksani kõneleb siiski hea valiku puudumisest. Nii võib uue ministri nimetamise sidumine uue peaprokuröri nimetamisega esialgu tunduda poliitilise kiusu ajamisena, kuid pigem tahab EKRE võita aega, kui pole seni suutnud leida Kert Kingole väärilist asendajat. Mart Helme mõttekäik – et uus minister võiks loobuda IT-temaatikast ning piirduda vaid väliskaubandusega – kinnitab, et IT-valdkond käib üle erakonna võimete ning nende poolministrile on jõukohane vaid harjuski mentaliteet.

Igatahes pidi EKRE öeldu peale nädalavahetusel avalduse tegema ka peaminister Jüri Ratas, kes oligi juba pikalt vabanduse palumisest pääsenud. Iseasi, kui kaua kogu Keskerakonnal jagub eesli kannatust võimuliidu partneri tujudega toime tulla. Erkki Savisaare ja Andrei Korobeiniku terav avaldus IT-ministri ümber käiva tralli kohta on märgiks ka Ratasele, kui Keskerakonna liikmed ei muretse enam mitte niivõrd oma partei huvide, vaid kogu riigi allakäigu pärast.

Ja kui vahepeal näis, et EKRE sõnavara on veidike tagasi tõmbunud, siis nädalavahetusel kõlasid Helmede suust juba tuttavad väljendid: süvariigi sõda meie vastu, puruloll, põmmpead, seeni söönud – nii sisu kui ka retoorika jäävad mõlemad endiselt õõvastavateks. Paistab, et suur võimuliidukaaslaste vastane rünnak pole ajastatud juhuslikult, sest kui Ratas läheb kohe USAsse visiidile, jääb Eestisse dirigeerima end asepeaministriks nimetav Mart Helme.