Martinique'i rand. Kaunis paradiisisaar vaevleb mürgise pestitsiidi järelmõju käes.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 25. oktoober 2019 19:09
Prantsusmaale kuuluvate Martinique'i saare ja Guadelupe'i saarestiku rahvast kimbutavad tervisehädad, mida põhjustavad saartel kunagi laialdaselt kasutusel olnud taimekaitsevahendid.

Kariibi meres asuvatel saartel kasvatatakse palju banaane, mille tarbeks kasutasid istandused aga pestitsiidi kloordekoon, mis põhjustab vähki. Jälgi mürgisest ainest leidub juba pea kõigi täiskasvanud saareelanike organismist.

Prantsuse president Emmanuel Macron peab olukorda lubamatuks ning nimetas toimuvat skandaalseks. Prantsuse keskvalitsus korraldas tervisekriisi uurimiseks juurdluse, mille tulemused peaksid avalikuks tulema detsembris.

Justine Benin, Guadeloupe'i esindaja parlamendis sõnas, et sealne rahvas tunneb end oma mures hüljatuna. Pestitsiid mürgitab pinnast, jõgesid ja rannikuvett.

Ehkki kohalik valitsus üritab mürgise aine levikut piirata, on seda raske teha, kui märkimisväärne osa saarerahvast kasvatab toiduaineid omaenda tarbeks ning teistelegi tee ääres müümiseks ise, mitte ei osta poest. Ranniku ääres ei luba valitsus enam kala püüda, ent vaestel kaluritel pole ka muud rahateenimisvõimalust. Õnneks on vähemalt joogivesi tänu moodsale puhastussüsteemile puhas ja joomiseks ohutu.

Kloordekoon on küll nüüdseks juba keelatud aine, ent ometi kasutasid istandused seda aastakümneid. Looduses väga aeglaselt laguneva aine mõju kestab aga omakorda veel aastakümneid.