Poliitika

Kruuse nõuab välja Järviku listeeriaskandaali puudutava kirjavahetuse (201)

Toimetas Aare Kartau, 25. oktoober 2019 07:34
Urmas Kruuse.Foto: Teet Malsroos
Riigikogu maaelukomisjoni aseesimees Urmas Kruuse esitab teabenõude, et tutvuda maaeluministeeriumi ning veterinaar- ja toiduameti (VTA) omavahelise listeeriajuhtumeid puudutava kirjavahetuse ning koosolekute protokollidega. Kruuse eesmärk on selgitada välja, kas minister Mart Järvik on avalikkusele valetanud.

„Praegu on üleval tugev kahtlus, et minister on avalikkust eksitanud, seda nii meedias kui ka Riigikogu kõnepuldist. Samuti on minister ja tema erakonnakaaslased püüdnud sõltumatut ametit poliitiliselt mõjutada,“ ütles Kruuse. „Vähim, mida minister saaks tänases olukorras teha, on oma käitumise kohta õigeaegseid ja ammendavaid selgitusi anda. Kahjuks ta sellest võimalusest üleeilses „Pealtnägija“ saates loobus,“ märkis Kruuse.

Samal teemal

Kruuse ütles, et maaeluminister Järvik ja tema erakond peavad kohe lõpetama poliitilise sekkumise VTA tegevusse, sest see kahjustab rahvusvaheliselt Eesti toiduohutussüsteemi usaldusväärsust ja võib mõjuda toiduainete ekspordile laastavalt. „Juhtumite puhul, kus on kõrgendatud oht inimeste tervisele, on läbipaistvus, ausus ja sõltumatus üliolulised ja poliitiline sekkumine täiesti lubamatu,“ märkis Kruuse. 

Mehe sõnul survestavad maaeluminister ja tema erakonnakaaslased Mart Helme ja Peeter Ernits jätkuvalt sõltumatut veterinaar- ja toiduametit. „Maaeluminister soovitas toidutootjal amet kohtusse kaevata, erakonna juht Mart Helme ütles, et VTA ei informeeri ministrit, Peeter Ernits aga nimetas ametnikke kasulikeks idiootideks ning nõudis VTA juhtide tagasiastumist,“ loetles Kruuse. Ta lisas, et rahvusvaheliselt usaldusväärne ja kindlatele tegevusprotseduuridele alluv toiduohutussüsteem on kogu Eesti toiduekspordi aluseks.

Eilsel valitsuse pressikonverentsil teatas siseminister Mart Helme, et Järvik ei valeta. „Järvik ei ole saanud kogu aeg VTA-lt adekvaatset informatsiooni. VTA ei ole informeerinud ministrit nii nagu allasutus peaks seda tegema. Ja seetõttu on minister Järvik aeg-ajalt esitanud seisukohti, mis ei ole olnud täie informatsiooniga varustatud,“ sõnas Helme. Peaminister Jüri Ratas ei osanud küsimuses seisukohta võtta, kuid lubas sellesse selgust luua.

Samal teemal

24.10.2019
Valitsuse pressikonverentsil nähvas Mart Helme: „Ma ei taha „Aktuaalse kaameraga“ rääkida. Te olete pahatahtlik.“
24.10.2019
M.V.Wool sai listeeriakahtluse tõttu täiendavad ettekirjutused, kalafirma viib tootmise teise tehasesse