Eesti uudised

Peaminister peab riigikogu infotunnis osalema, kuid opositsioon ignoreerib teda

Kuidas mööduvad Jüri Ratase tagumikutunnid? (71)

Viljar Voog, Johanna-Kadri Kuusk, 25. oktoober 2019, 00:03
13.46 saabuvad rõdule Raimond Kaljulaidi külalistest gümnaasiumineiud. Ratas ei pööra esialgu neile suurt tähelepanu, kuid pilte klõpsivad noored panevad ta lõpuks muigama.Foto: Robin Roots
Riigikogu infotund on kestnud poolteist tundi ja Jüri Ratas teeb järjekordse sirutuse, lükates käed tooli taha. Saali teisest otsast näeb ta ses poosis välja kui käeraudus kaak politseiautos. Võrdlus on asjakohane, sest opositsioon aheldab igal nädalal Ratase kaheks tunniks istungisaali toolile.

Riigikogu kodu- ja töökorra seadus ütleb: „Infotunnis osalevad peaminister või teda asendav minister ning peaministri poolt määratud ministrid.“ Viimased kuu aega on opositsioon seda ära kasutanud: Ratas peab kohal olema, aga saadikutel pole sundi temalt midagi pärida.

„Me oleme talle küsimusi esitades korduvalt näinud, et sisuliselt ta seda valitsust ei juhi. Eks me siis esitame küsimusi nendele, kes juhivad,“ selgitas septembris ERRile otsust peaministrit ignoreerida sotsiaaldemokraatide juht Indrek Saar. „Teiseks on Ratas hakanud kasutama patroniseerivat stiili, mis ei ole täiskasvanute omavahelises suhtlemises kohane.“

Seega läheb peaminister igal kolmapäeval riigikokku teadmisega, et teda ootavad ees kaks üpris tegevusetut tundi. Kuidas ta neid sisustab?

 Õhtuleht võttis Ratase sel kolmapäeval kullipilgu alla.

Kingo-huvi on vaikimistahtest suurem

Samal teemal

Infotunnis osalenud justiitsminister Raivo Aeg ja kultuuriminister Tõnis Lukas sisenesid istungisaali 11.58. Aeg tahtis esialgu võtta endale Ratase istekoha, kuid Lukas seadis korra jalule ning kui peaminister minut hiljem pärale jõudis, sai ta oma toolil istudes pabereid lappama hakata.

Enamasti on Ratas infotunnis nutiseadmetes – telefonis või tahvelarvutis –, aga seekord oli tal põhjust kaasa võtta ka patakas ehedat paberit. Nimelt oli infotunni 13 küsimusest üks ka tegelikult talle suunatud – Anti Poolamets EKREst soovis infot Brexiti mõjude leevendamise kohta. 

Nõnda joonis Ratas esimesed 25 minutit nõunike kokku pandud märkmeid alla ning hüppas sportliku mehena siis kärmelt küsimuse peale püsti. Vastus kõlas: Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu suhetes on käsil keeruline ja turbulentne periood, kuid valitsus hoolitseb eestlaste eest.

Opositsioon otsustas sel hetkel, et kui läks piip, mingu ka prillid ehk kui Ratas on vastanud ühele küsimusele, siis võib talt pärida veelgi. Brexiti küsimuse raames pärisid nii sots Jevgeni Ossinovski kui ka reformierakondlane Vilja Toomast, et ega Kert Kingo Jakko Väli saagas ometi riigikogulastele valetanud. Ratas lubas Kingoga vestelda, mis oli muidugi hilja peale jäänud lubadus. Napp viis tundi hiljem sai Kingo skandaalist tõeline tulekahju, mis viis õnnetu ministri tagasiastumiseni.

Kell 12.31 istus Ratas maha, töö tehtud. Ees ootas poolteist tundi niisama istumist.

Piltnikest piigad võtavad muigama

Peaasjalikult veetis ta selle aja lugedes pabereid või puurides telefoniekraani. Vaid väga harva suunas ta pilgu paarikümneks sekundiks kaugustesse ja mõtiskles. Siis vahetas mõne sõna Lukasega, kes istus Aegi jutu ajal samuti jõude. 

Ratasel ja Lukasel on muide huvitav erinevus nutiseadmete kasutamisel: Lukas hoidis telefoni peaasjalikult vasakus käes ja keris lehti paremaga, aga Ratas kasutas mõlemaks paremat kätt ja vasaku võttis abiks harva. 

Kui infotunnist on möödas kaks kolmandikku ehk tund ja 20 minutit, lasi Ratas end lõpuks lõdvaks. Valitsusele mõeldud lauale toetumise asemel nõjatus ta seljatoele, viskas jala üle põlve ning jätkas lugemist. Vaid kahel korral ta elavnes: vana korvpallurina noogutas ta kaasa, kui kultuuriminister Lukas rääkis spordi toetamisest, ning kui ootamatult külaliste rõdule ilmunud teismelised piigad hakkasid telefonidega pilte klõpsima, vaatas peaminister muheldes nende tegevust.

13.58 sai infotund läbi. Ratas surus kätt valitsuse kolleegidel, esimees Henn Põlluaasal ja lahkus kärmelt – reaalne töö ootab tegemist.

ETTEVAATLIK: 12.14 ehk veerand tundi pärast infotunni algust võtab Ratas esimest korda kätte mobiiltelefoni. Kuniks külaliste rõdul on fotograafid, vaatab ta ekraani laua all ja nihutab lisakatteks ette isegi märkmiku.Foto: Robin Roots

Ratas boikotist ei hooli

Õhtuleht sai istungi lõppedes peaministril koridoris nööbist kinni. Ratast oli opositsiooni boikott täiesti külmaks jätnud. „Teate, opositsioon soovis mind murda sellega, et küsis üle kümne küsimuse. Nüüd nad soovivad mind murda sellega, et ei küsi üldse. Ei murra mind kumbki,“ kommenteeris ta kindlal toonil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee