Maailm

Boris Johnson soovib detsembris erakorralised valimised korraldada (9)

Toimetas Greete Kõrvits, 24. oktoober 2019 19:19
Foto: PA Pictures/Scanpix
Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson (pildil) pani ette, et riigis võiksid 12. detsembril toimuda erakorralised valimised.

Vastutasuks selle eest, kui briti parlament nõustub sel kuupäeval valimised korraldama, on tema nõus andma neile rohkem aega, et Brexiti üle arutleda.

Samal teemal

Johnson eeldab, et Euroopa Liit täidab Ühendkuningriigi palve Brexit edasi lükata, ehkki rõhutas veel kord, et tema isiklikult seda üldse ei soovi. See, kas erakorralised valimised toimuvad või mitte, sõltub tema sõnul sellest, kui pika edasilükkamisaja euroliit brittidele annab. Kui tähtajaks on 30. november, siis ei pea ta valimisi vajalikuks. Kui euroliit aga nõustub kuupäevaga, mis tegelikult Londoni palves kirjas oli, ehk 31. jaanuariga, siis loodab ta valimised korraldada.

„Kui nad tõesti tahavad rohkem aega, et seda imelist kokkulepet uurida, siis  võtku aega – kuid nad peavad nõustuma 12. detsembri valimistega,“ sõnas Johnson BBCle, viidates ELi-Ühendkuningriigi uuele lahkumislepingule. Briti parlament hääletas küll leppe poolt, ent mitte selle poolt, et see kiiremas korras seadusena kehtestada.

Erakorralised valimised 12. detsembril plaanib Johnson (kui ta neid vajalikuks peab) parlamendis hääletusele tuua järgmisel nädalal. Brüsselist peaks vastus Brexiti edasilükkamise palvele tulema reedel.

Loe toimuva taustast täpsemalt SIIT ja SIIT.

Samal teemal

24.09.2019
PATISEIS: Brexiti asjus puudub selgus ka nädal enne lahkumistähtaega
22.09.2019
BREXITI-SEGADUS: Johnson pani pausile leppe, mille ise sõlmis ja mis parlamendis läbi läks