Maailm

Avaldatud neljapäeval 24. oktoobril

PÕLISRAHVAS HINGAB KERGENDATULT: laupäevast turistid enam püha mäge ei tülita 

Toimetas Greete Kõrvits, 24. oktoober 2019 21:02
Mäe vallutajate pikk järjekord.Foto: EPA/Scanpix
Reedel on Austraalia Uluru (Ayers Rocki) mäe jalamile oodata senisest veelgi suuremaid rahvamasse. Kohalike pärismaalase rõõmuks jätavad tülikad turistid aga pärast seda nende püha paiga rahule, kuna laupäevast kehtib seal ametlik ronimiskeeld.

Anangu rahva jaoks on Uluru püha ning nad on juba ammu palunud, et Austraalia valitsus teeks korralagedusele ja lagastamisele, mida mäge külastavad turistid kaasa toovad, ometigi lõpu. Kui kohalik looduspark, mille osaks Uluru on, viimaks 2017. aastal teada andis, et keelab mäele ronimise peagi ära, tõusis seda külastavate huviliste arv 16 protsenti.

Viimastel nädalatel on Uluru ümbrus kihisenud kui sipelgapesa. Tahavad ju kõik kasutada viimast võimalust Austraalia kuulsaima loodusobjekti tippu ronida. Usjad järjekorrad looklevad mööda mäekülge, hoolimata sellest, et põliselanikud sättisid juba ammu mäe jalamile sildid, milles paluvad, et mäel ei ronitaks. Vahel käivad anangud kohapeal inimesi ümber veenmas. Vähemalt saab püha mägi nüüd laupäevast rahu.

Mõned BBCga rääkinud turistid ütlevad, et nägid küll silte, aga ronivad ikka. „Oma ego pärast tahan ronida,“ tunnistas Queenslandist pärit Pamela. „Mul on kaks põlveproteesi ja ma tahan teada, kas suudan seda teha.“

Majesteetlik Uluru turistide taustal.Foto: EPA/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee