Seisukoht

Seisukoht | Üks arvuti, üks ametnik, üks riik  (7)

Arvo Uustalu, ajakirjanik, 24. oktoober 2019, 17:18
Foto: Tiina Kõrtsini
Tarkvaraarendusfirma Helmes juht Jaan Pillesaar sõnastas mõtte, millest on juba aastaid räägitud, kuid mille täitmine lükkub üha kaugemale: ametnike armee töö teeks ära üks arvuti. Üks arvuti, üks ametnik, üks riik on ehk utreerimine, kuid laristamine peab lõppema nii ministeeriumide ja ametite kui ka riigi pakutavate teenuste tasemel. Meie inimestest tühjaks jooksva sündimata laste riigi pigistab nagu sidruni tühjaks ametnike armee oma palkadega ja sellega, et bürokraatimasin ei lase lihtlabaselt inimestel tööd teha. Näitena kas või Aidu tuulepargi saaga.

See, et saatusekaaslane Leedu on meist elatustaseme näitajate poolest ette läinud, teeb rõõmu, kuid eestlaste elujärge see ei paranda. Hea elu pärast meie inimesed heaoluriikidesse elama ei torma ja ühel hetkel ei jätku maksumaksjaid isegi presidendiproua üheksakümnetuhandeliste riidekollektsioonide peale. Rahvata jääb kuivale mõistagi ka ametnike ja poliitikute armee, kelle põhieesmärk on endale tööülesannete väljamõtlemine.

Ligi 20 aastat kannatlikku rahvast valitsenud reform ja sotsid on praeguse koalitsiooni pannud väga raskesse olukorda, sest suppi helbivad nüüd nemad.

Sellest on vähe kasu, kui ametnikke koondatakse kümne protsendi kaupa, kuid seegi oleks algus. Eeldusel, et vabanevad ametnikud on õpivõimelised, saavad nad minna näiteks keevitajateks või ehitusvaldkonda, kus töökäsi napib. Nende senise töö teeksid ära arvutid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee