Juhtkiri

Juhtkiri | Läbikukkunud ministri koht pole riigikogus (48)

Ohtuleht.ee, 24. oktoober 2019, 17:22
Foto: Tiit Tamme
Infotehnoloogiaminister Kert Kingo ametist lahkumine käis kärmelt ning lühikese pingiga EKRE puhul tuli üllatavat kiirelt ka sõnum, et neil on ministrikohale tervelt kolm kandidaati, kuid vanasõnagi soovitab mitte hõisata enne õhtut. Võib küll ironiseerida, et kui erakond sel korral leiab tõesti kompetentse ministrikandidaadi, siis miks ei pandud teda ametisse juba pool aastat tagasi ning miks oli vaja vahepealset piinlikku poolaastat nüüdseks tagasi astunud ministriga.

Kuid Kingo taandumine valitsusest kergitab kohe uue ja vähemalt sama põhimõttelise küsimuse, kui oli nulltolerants valetamise suhtes. Kuna Kingo sai ministriks riigikogu liikme kohalt, siis parlamenti naasmine osutub tema puhul äraspidiselt hoopis karjääritegemiseks. Sest ministri kui täidesaatva võimu esindaja kohalt riigikokku seadusandjaks minek tähendab ju ametikõrgendust.

Kingo jätmine erakonna juhatusse on EKRE siseasi, aga kas riigikogu peab ikka olema läbikukkunud ministrite varjupaik, turvakodu ja soe pesa? Kuni meil ei kehti poliitikas hea tava ega kirjutamata reeglid ning ei saa olla kindel, et Kingo loobuks vabatahtlikult või erakonna survel riigikogu mandaadist, siis peaks riigikogu arutama seaduses sellise piirangu kehtestamist, mis väldiks skandaaliga lahkunud ministri naasmist riigikogu liikmeks. Liiati peab Kingo asendusliikmeks riigikokku tulnu sealt nüüd Kingole ruumi tegemiseks lahkuma.

Piirang aitaks vältida ministriportfelli liiga kergekäelist vastuvõtmist ja motiveeriks ministrit pühendunumalt tööd tegema. EKRE-l on võimalus praegu luua Kingo puhul pretsedent.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee