Poliitika

MINISTRI TOTAALNE MUUTUMINE: Tõnis Lukasest tehti, lupsti, Riina Solman! (18)

Toimetas Viljar Voog, 24. oktoober 2019 15:57
Isamaa ministrid Tõnis Lukas ja Riina Solman.Foto: Andres Putting / Ekspress Meedia
„Olen seisukohal, et riik peab kindlasti olema eraettevõtjatele ja teistele teenusepakkujatele eeskujuks ning järgima põhimõtet, et perepileti puhul laste arvu ei loeta,“ vastas üks valitsuse minister riigikogu liikmete murele. Juriidiliselt omab sellist seisukohta Tõnis Lukas, faktiliselt aga Riina Solman.

Reformierakondlased Signe Riisalo ja Jüri Jaanson esitasid kaks nädalat tagasi rahvastikuministrile küsimuse, milliseid samme on too astunud, et „perepilet“ hõlmaks tõesti tervet perekonda, mitte ainult „kaks täiskasvanut ja kaks last“ nagu pahatihti tavaks saanud. Siseministeeriumist jõudis rahvasaadikuteni vastus kolmapäeval.

Samal teemal

„Kahtlemata peab igal lapsel, olenemata pere suurusest, olema võimalik saada osa kultuuri- ja spordiasutuste pakutavatest ja muudest vaba aja veetmise võimalustest. Rahvastikuministrina kutsun kõiki peredele soodustusi ja perepileteid pakkuvaid ettevõtteid arvestama, et peres võib kasvada ka rohkem kui kaks last,“ on vastuses kirjas. „Leidmaks lahendust perepiletite küsimusele kohtusin juba 12. juulil 2019 Viljandis Lasterikaste Perede Liidu esindajatega. Sellest ajast peale oleme teinud lasterikaste perede esindajatega sidusat koostööd. Enda arvamust perepileti osas olen avaldanud mitmel korral, viimati 15.10.2019 ajalehes Pealinn, kus väljendasin selgelt oma seisukohta, et perepileti ostmisel peaksid vastavad ettevõtted ja asutused tagama sissepääsu kõigile pere lastele.“

Kes on see poliitik, kes nõnda mina-vormis kõneleb? Dokumendile on oma digiallkirja pannud kultuuriminister Tõnis Lukas. Pealinnas ilmus 15. oktoobril aga hoopis rahvastikuminister Riina Solmani arvamus pealkirjaga „Perepiletitel ei peaks piirama laste arvu.“ Millest selline segadus?

Vastus küsimusele on väga lihtne. Ministrite töökava on tihe ja mõistagi ei jõua nad isiklikult vastata kõigile arupärimistele. Enamasti panevad ministrite tekstid-kirjad kokku nõunikud või muud asised riigiametnikud ning minister viskab sinna lihtsalt allkirja alla – loodetavasti ka enne läbi lugedes, millega ta siis parajasti nõustub.

Perepiletite küsimuses käis asi ilmselt täpselt samamoodi: usin ametnik koostas Solmanile teksti, kus „mina“ on just minister. Selle juures jäi aga tähelepanuta, et Solman on sellest esmaspäevast puhkusel ja teda asendab Lukas. See tähendab, et „mina“ pidanuks muutuma „rahvastikuministriks“ või „minister Solmaniks“ , aga mingil põhjusel jäi see tekstis parandamata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee