Poliitika

VIDEO | Kas Kingo ministriportfell tuleks ära kaotada? Valitsus: seda ei juhtu (72)

Johanna-Kadri Kuusk, 24. oktoober 2019 12:00
Valitsuse pressikonverents.Foto: Robin Roots
Valitsuse istungijärgsel pressikonverentsil kommenteerivad valitsuse tänaseid otsuseid peaminister Jüri Ratas, siseminister Mart Helme ja välisminister Urmas Reinsalu. 

 

Pärast ministrite sõnavõttu said ajakirjanikud võimaluse küsimuste küsimiseks. Kolmapäevaste sündmuste valguses ei saanud üle ega ümber valetamise teemast. 

Kas Järvik on puhas?

Mart Helme asus erakonnakaaslast kaitsma. „Järvik tegeleb oma valdkonnas võimalike ohtude eemaldamisega ja konkurentsi tagamisega. Järvik ei saanud VTA-lt õiget informatsiooni, minister Järvik ei valeta. Laske ministril oma tööd teha. Ärge segage ministri tööd oma hüsteeriaga,“ sõnas ta.

Peaminister Ratas avaldas lootust, et maaeluminister teeb kõik endast oleneva, et Eesti toidulaual oleks ohutus- ja veterinaarnõuded tagatud. Küll aga ei andnud Ratas Järviku aususele hinnangut. „Mina ei hakka siin pressikonverentsil kohut mõistma,“ lõpetas ta.

Kingost omanikuta jäänud portfelli võiks ära kaotada

Valitsuse liikmetelt uuriti ka arvamust ettepanekule, et kolmapäeval minister Kert Kingost omanikuta jäänud portfelli võiks üldse ära kaotada, kuna selle töö kattub teiste ministeeriumitega.

Peaminister vastas, et nii lihtsalt need muudatused ei käi. „Valitsuse ministrid, nende arv ja ametikohad pandi kokku koalitsioonileppega. Meil on ette nähtud see portfell ja praegu ei ole ükski koalitsioonipartner avaldanud soovi seel lepe avada ja midagi muuta. Loomulikult on siin palju kattuvusi, näiteks välisministeeriumiga,“ kommenteeris Ratas.

Välisminister Reinsalu sõnul on tegemist keerulise küsimusega, kuid portfelli kaotamist tema ei poolda. „Kui me selle ministri tööülesandeid vaatame, siis osaliselt on ta tõesti välisministeeriumis. Küsimuses kummal pool ta on, millises majas ta on, arvan ma, et sellel ei ole vahet. Ma usun et see on eraldi valdkond.“

Mart Helme sõnul ei ole ajakirjandusel ministeeriumite tööst adekvaatset pilti. „Tegelikult ei tegele ainult välisministeerium ning väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaministeerium välismajanduse teemal. Ka minister Mart Järvik, keda siin süüdistatakse, on näiteks meie ekspordivõimaluste arenguks käinud Hiinas. Sellega tegelevad teised ministeeriumid niisamuti. Ilmselt ei ole ajakirjandusel adekvaatselt pilti sellest, kui keeruline on ministeeriumite sisemine struktuur ja sellest punktist vaadates ei ole meil neid ministeeriume liiga palju. Meie ametnikud töötavad äärmiselt pingeliselt,“ sõnas Helme.

Kas valel ja valel on vahe?

Kus jooksevad valetamise piirid? Peaminister Ratase sõnul tuleb selle küsimusega minna tagasi lastetuppa. „Selge on see, et ministri sõnakaal on suur. Seda on näidanud mitte selle, vaid ka eelnevate valitsuste näited. Kui rääkida Kert Kingo juhtumist, siis ma arvan, et eilne lahend oli ainumõeldav. See ei tähenda, et kui minister esineb riigikogust väljaspool, et siis on mitte tõe rääkimine lubatud. Kui te rääkisite numbrite keelest, siis ka siin pressikonverentsidel tuleb vahel väga konkreetseid küsimusi numbrite kohta ja siis on mõeldamatu, et me konkreetselt teadmata anname vastuse. Tuleb öelda, et asja peab täpsustama. Loomulikult on ka inimlikke eksimusi, aga see on nii filosoofiline ja lai küsimus, et me võiks sellel teemal veel mitu tundi rääkida. Kahjuks tuleb järgmine istung peale.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee